AKTUALITY - REPORTÁŽE - POZVÁNKY
NÁZORY - KOMENTÁŘE - DISKUZE

Email info@nasekosmonosy.cz
Telefon 725 244 482
Facebook Naše Kosmonosy Naše Kosmonosy
 

Naše Kosmonosy

  • Zvětšit písmo
  • Původní velikost písma
  • Zmenšit písmo
Home Město v médiích Boleslavský deník: Nechápu, proč ještě nemáme sportovní halu, říká starosta

Boleslavský deník: Nechápu, proč ještě nemáme sportovní halu, říká starosta

Email Tisk PDF

bol den24.ledna 2015 vyšel na webových stránkách Boleslavského deníku rozhovor redaktora Martina Weisse s panem starostou ing. Jiřím Müllerem. Vzhledem k jeho obsahu jej zde přetiskuji v celém znění, odkaz na článek na webu Boleslavského deníku je zde: http://boleslavsky.denik.cz/zpravy_region/nechapu-proc-jeste-nemame-sportovni-halu-rika-starosta-20150124.html

Kosmonosy - Nové sportoviště, generální rekonstrukce koupaliště, zajištění budoucnosti Šmaku nebo příprava odkanalizování Horních Stakor a Chaloupek. To jsou některé úkoly, které nový kosmonoský starosta Jiří Müller považuje za stěžejní. Chuť ani elán do práce mu nechybí, jako soukromý podnikatel byl zvyklý v práci trávit i šestnáct hodin denně

Říká se, že nové koště dobře mete, a nezřídka se stává, že nový starosta si s sebou přivede i své úředníky. Změnilo se něco zásadního od voleb na městském úřadě?
Především odešel tajemník. Na druhou stranu máme uvolněného místostarostu, na něhož přešly některé úkoly, které doposud plnil tajemník. Veškeré ostatní kompetence přešly na mě. Takže zbytečně nezatěžujeme rozpočet.

Byl jste s agendou tajemníka seznámen, nebo jste musel číst do noci zákony, abyste se dostal do obrazu?
Pracovní náplň tajemníka jsem vysledoval už při práci v radě města. Do detailu samozřejmě ještě některé věci neznám, ale od toho jsou tu také odborné útvary, aby mi s tím pomohly.

Máte vy osobně nějaké své téma, na kterém byste ve volebním období rád pracoval? Něco co považujete za nejdůležitější?
Myslím, že ta témata jsou známá z předvolebního programu uskupení, které jsem do voleb vedl. Nepsal jsem tam, že slibované věci udělám, protože člověk dopředu nemůže tušit, jak se situace vyvine, ale napsal jsem, že se je pokusím realizovat. Pro to hodlám udělat maximum. Mým cílem je vybudování sportovního zařízení pro školu a širokou veřejnost. To už mělo podle mého názoru dávno stát a já nemám tušení, proč tomu tak ještě není.

Má tento projekt nějaké obrysy, nebo je to zatím pouze myšlenka?
Na příštím zasedání zastupitelstva hodlám podat návrh na vypsání výběrového řízení na zpracovatele projektové dokumentace na výstavbu sportovní haly pro potřeby školy, která tělocvičnu nemá. Měla by sloužit nejen mládeži, ale všem občanům našeho města. Územní plán nám místo vymezuje zcela jasně. Jde o louku pod zámkem. To by byl jeden z těch velkých tedy finančně nákladných cílů.

Pálí vás ještě nějaká záležitost víc než jiné?
Máme tu koupaliště, které si zaslouží pozornost. Opět do příštího zastupitelstva hodlám podat návrh na vypracování dokumentace na revitalizaci celého areálu. A do třetice nemůžeme pominout odkanalizování Horních Stakor. To je ale trochu hudba budoucnosti (věřím ale, že ne daleké). Jde o investici, která není v plné výši ve finančních možnostech tohoto města. Hledáme a budeme hledat veškeré možnosti pro spolufinancování, tedy dotace.

Jak vidíte budoucnost Šmaku?
Ano, to je v poslední době hodně diskutované téma. Poté, co provozovatel podal výpověď, jsem byl radou města pověřen ukončit nájemní smlouvu s nájemcem. Mám ovšem pochybnosti, zda bude někdo vzhledem k technickému stavu objektu ochoten v budoucnu náš Šmak provozovat. Je to fyzicky i morálně zastaralý objekt. Jeho budoucnost budeme řešit a to velice rychle.

Je stále ve hře ta již zmiňovaná transformace na jakési kulturní zařízení?
To by museli rozhodnout občané. Vytvoření příspěvkové organizace by město stálo nemalé peníze v řádech milionů a nejsem si jistý efektem, který by to mělo.

Jak se stavíte k myšlence zřízení informačního centra, které Kosmonosy jako jediné město v okolí nemají?
Nejsem přesvědčený, jestli je pro šíření osvěty o kulturních akcích potřeba informační centrum. Jestli by nestačilo, kdyby pomoc spolkům měl v tomto ohledu v popisu práce některý ze zaměstnanců úřadu? Také záleží na tom, jak by se specifikovala činnost případného informačního centra. Samozřejmě jsem navštívil některá taková centra, která jsou mnohdy postavená z peněz z EU, ale v řadě z nich jsem neviděl žádný efekt. I tamní pracovníci mi sdělili, že lidé moc nechodí. Je to spíše takový moderní trend. Pokud někdo pořádně nepopíše činnost takového centra, nemáme důvod kupovat k tomu další objekt. Za tou myšlenkou si stojím a nejsem sám. Nevylučuji, že to v budoucnu ale může být jinak.

Nemyslíte, že je co propagovat? Kosmonosy mají co nabídnout.
Co myslíte?

Černínské památky.
A konkrétně?

Nejsem Kosmonosák, ale loreta, zámek, kostel.
Zámek je pěkný, ale sídlí tam škola. Turisty tak můžeme vzít možná tak před školu. Neumím si představit, že by za zámkem přijel zájezd, i když ho pěkně opravíme. Loreta je báječná, ta by si zasloužila zpropagovat lépe, ale také na úrovni ČR a kraje. Umím si představit těsnější spolupráci Infocentrem v Mladé Boleslavi jsme v podstatě souměstí a v Kosmonosích šířeji podpořit činnost spolků.

Nemyslíte, že v boleslavském IC budou Kosmonosy upozaděny?
Nejsme na horách, kde by spolu dvě lyžařská střediska bojovala o to, kdo bude mít víc návštěvníků a potažmo peněz z nich. Nemáme tady žádné obří obchodní centrum, nějaké velké ubytovací kapacity nebo restaurace, které by si zásadně konkurovaly s Mladou Boleslaví. Nevím tedy, proč bychom měli být upozaděni.

Zmínil jste podporu spolků. V té věci už se nějaké kroky podnikají?
Se zástupci jsem se setkal před koncem roku a debata mě potěšila. Přislíbil jsem pomoc. Dostal to na starost pan místostarosta, který jim bude k ruce. Je potřeba pomáhat nejen sliby. Zatím jsme jim na úřadě vyklidili jednu místnost, kterou mohou využívat ke svým jednáním. Zatím se tak nestalo.

Na závěr by mě zajímalo, zda vnímáte nějaký problém Kosmonos osobně a třeba i víte, že se s ním nedá nic dělat?
Vadí mi přístup některých lidí k městu ve smyslu: od města toho chci co nejvíc, ale sám nedám nic. Odpadky v příkopu, sedačky a lednice u kontejnerů na tříděný odpad, ničení veřejných ploch parkováním tam, kde je to zakázané a tak dále. Jde o přístup k životu. Tady to není práce pro městský úřad, ale pro rodiče, protože výchova začíná v rodinách. Byl bych rád, kdyby se všichni chovali slušně.

24.1.2015
Autor: Martin Weiss

Přidejte svůj komentář

Very HappySmileWinkSadSurprisedShockedConfusedCoolLaughingMadRazzEmbarrassedCrying or Very SadEvil or Very MadTwisted EvilRolling EyesExclamationQuestionIdeaArrowNeutralMr. GreenGeekUber Geek
Vaše jméno:
Komentář (zde můžete používat HTML tagy):
  Ověřovací kód. Pouze písmena bez mezer.
Ověřovací kód:
Miroslav Suchý napsal(a) v Úterý, 17 Únor 2015 20:48
Před třiceti lety chodívalo do kosmonoské školy skoro čtyřista žáků.
Tělesná výchova se odbývala v sokolovně nebo na hřišti u sokolovny, občas v parku u školy.

Teď je plánovaná kapacita školy čtyřistadvacet žáků. Ano, je to o dvacet více než před třiceti lety.
Rozděleno do devíti tříd asi tak o dva žáky na jednu hodinu tělesné výchovy více.
Ale potřebujeme sportovní halu. Než ji dostavíme, bude mít škola žáků o třicet méně a v následujících dvaceti letech jich rozhodně nepřibyde.

Kolik sportovních a rekreačních a jiných zařízení si ještě může město naší velikosti dovolit ročně dotovat?

Snad ubyde břemeno Šmaku. Ale přesto: investice a údržba do fotbalového stadion, kuželkárny, koupaliště...

Když jde o výherní (tedy ve skutečnosti proherní) automaty, argumentuje se blízkostí Mladé Boleslavi a tím, že si tam hráči stejně ty peníze dojdou utratit.
Když jde o informační a kulturní centrum, argumentuje se blízkostí Mladé Boleslavi, že si odtamtud k nám návštěvníci dojdou.
Tak proč by si nemohli od nás do nějaké sportovní haly v Mladé Boleslavi nemohli DOBĚHNOUT sportovci?
Petr Boubín napsal(a) v Středa, 18 Únor 2015 13:21
Sportovci si do Boleslavi klidně doběhnou. Kvůli nim se taky o stavbě haly neuvažuje. Ta má být prioritně pro školu.

Před 30 roky jsme v Sokolovně vyrostli všichni. Bohužel tenkrát naši legislativci a evropská unie neměli normu úplně na všechno a cvičící pomůcky neměli málem danou "dobu použitelnosti". Bohužel v dnešní době je podle většiny českých norem sokolovna pro školní tělocvičnu nepoužitelná. A je zatím jen štěstí, že nikdo z dozorových orgánů toto vůči škole neřeší ....

Také mi vždycky přišla výstavba haly v Kosmonosech zbytečná. JEnže když se člověk dostane do problematiky hlouběji zjistí, že nic jiného vlastně nezbývá pokud nechceme mít školu bez tělocvičny.
 
Bizon napsal(a) v Pátek, 06 Únor 2015 02:55
Pane inženýre, možná pánové Masarčík a Müller po důkladném prozkoumání "terénu" dospějí ke stejné koncepci, jakou navrhuji já : Šmak zbourat, plochu srovnat, zatravnit a osázet keři a květinami. Toho, který to dokáže realizovat, navrhnout na medaili "Zasloužil se o Kosmonosy".

Pokud se Šmak zbourá, velmi rychle se najde řešení, kde pořádat plesy, aniž by to vyžadovalo obecní investice. Jak napsal kdysi Vilém Chrást Podbabský : Nouze naučila Jánošíka hrát na dudy.

Na trávníku po Šmaku instalovat pomník s nápisem, kolik desítek milionů Šmak stál a kolik milionů by ještě stál, dejme tomu za deset let.

Pokud se Šmak nezbourá, budou po dalších a dalších volbách jej využívat někteří politici při volebním boji a Šmak bude udržován a přestavován za obecní prachy.
Bizon napsal(a) v Středa, 04 Únor 2015 11:34
V srpnu 2014 se objevila na www.mlekarnakosmonosy.blog.cz informace, že ing. Müller a dr. Masarčík předloží koncepci Šmaku. Protože se domnívám, že na koncepci pracoval i druhý pan Masarčík, který je stavebním konzultantem a koncepce by mohla mít kvalitu, mohla by být koncepce odtajněna? Alespoň z části?

Dále : Existuje nějaké zadání, existují požadavky na projekt haly? Můžeme být s tím seznámeni? Doufám, že na louce pod Altamirou nevznikne nákladná architektonická "orchidej", náročná na údržbu i provoz, na kterou se budou jezdit dívat turisté až z Řepova.

V měsíčníku města Ml. Boleslav Boleslavanu (leden 2015) jsou zajímavé informace ke způsobu, jakým se řešily úspory energií pro nový boleslavský krytý bazén. Zúčastnili se i odborníci ze Ško-ENERGO, s.r.o.!
Bizon napsal(a) v Úterý, 10 Únor 2015 23:22
Pane Odnoho, Ku-lišák se zmínil na svém blogu loni v srpnu o tom, že bylo zrušeno srpnové zasedání obecního zastupitelstva a že na tomto zasedání měli prý předložit pánové Masarčík a Müller koncepci Šmaku jako kulturního centra. Schůzi zastupitelstva nezrušili tito dva pánové, ale někdo jiný. Takže je dost možné, že koncepce existuje. I když zastávám názor, že by se měl Šmak zbourat, neznamená to, že někdo nemohl najít nějaké překvapivé řešení. Mohl by se redaktor Kosmonoského zpravodaje zajít zeptat obou pánů?
David Odnoha napsal(a) v Úterý, 10 Únor 2015 10:13
Bizone, neodpustím si to. Vyjádření pana zastupitele E.Masarčíka, že společně s tehdejším radním J.Müllerem pracují na nápadu využít Šmak pro kulturu města mělo a má stejnou váhu jako Masarčíkovo čerstvé vyjádření, že osobně už třináctým rokem v zastupitelstvu tlačí téma koupaliště. Myslím, že tehdejší vyjádření o spojení Šmak+kultura bylo jen dalším pokusem přesvědčit tehdejší zastupitele, že kupovat dům pod Loretou pro kulturní potřeby města je nesmysl. Myslím, že celá "koncepce" začala a skončila jen povídáním nad půllitrem piva.
Pavel Janeček napsal(a) v Čtvrtek, 05 Únor 2015 16:42
Bizone asi Vás zklamu. Za sebe říkám, při sebemenší možnosti budu na straně zastánců prodeje té bezedné díry zvané Šmak. Nevím, jestli to někdo koupí. Chápu, že pro řadu spoluobčanů tu bude strašák "nevhodného" využití objektu nenasytným kapitalistou. Stojím, si ovšem za svým, že město nemá mít hospodu, už vůbec nemá provozovat hospodu a má toho vlastnit co nejméně a o to se starat výborně, ne jako doteď.
 
 
 

TOPlist

ArchívTato webová stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Chcete-li zjistit více informací o cookies a jak s nimi pracovat, použijte tento odkaz.

Používáním této stránky souhlasíte s využitím cookies pro zajištění funkce nástroje Google AdSense.