AKTUALITY - REPORTÁŽE - POZVÁNKY
NÁZORY - KOMENTÁŘE - DISKUZE

Email info@nasekosmonosy.cz
Telefon 725 244 482
Facebook Naše Kosmonosy Naše Kosmonosy
 

Naše Kosmonosy

  • Zvětšit písmo
  • Původní velikost písma
  • Zmenšit písmo
Home Různé
Různé

Výsledky prezidentských voleb 2018 v Kosmonosích - 1.kolo

Email Tisk PDF

Vážení čtenáři,

pro vaše pohodlí přináším výsledky naší volby v Kosmonosích a Horních Stakorách. Detailní výsledky po okrscích naleznete uvnitř článku. Přijďte volit i za 14 dní.

volby prezidenta kosmonosy

Celý článek...
 

Středočeské deníky vyhlásily anketu Řád srdce. Podpořme Osvětovou besedu Kosmonosy.

Email Tisk PDF
Dejte hlas tomu, o kom se domníváte, že dokáže podat pomocnou ruku, že má srdce na správném místě, dodává světu kolem pozitivní energii, rozdává radost a dobrou náladu. Projekt 'Řád srdce' je v plném proudu. Nyní je na řadě okresní hlasování, v němž můžete podpořit nominované kandidáty z Mladoboleslavska.
 
Osvětová beseda Kosmonosy byla nominována do této ankety. Je to pro Osvětovou besedu čest, dostat se mezi dvacet nominovaných z okresu Mladá Boleslav.
 
Podpořte svým hlasem Osvětovou besedu Kosmonosy, která v letošním roce oslavila 150. výročí nepřetržité činnosti v oblasti kultury, vzdělávání a zábavy. Tato činnost je dobrovolná, členové  tomu obětavě věnují mnoho ze svého volného času. 
 
Pro elektronické hlasování je možno přidat hlas do 21. prosince (i opakovaně) , pro hlasování na originálním kuponu, vystřiženém z Boleslavského deníku do 23. prosince 2015.
 
Děkujeme Vám za Váš hlas.
 
 

Vetřelci v Kosmonosích?

Email Tisk PDF

vroubenka Leptoglossus occidentalis BioLibV neděli mi můj známý ze sídliště Pod koupalištěm donesl vetřelce, který se jim objevil na balkoně a budil nejen u jeho rodiny pozornost. Hrůza z něho nešla už proto, že byl necelý 2 cm veliký. Ano, jde o hmyz, konkrétně ploštici. Díky nápadné, pro někoho až strašidelné kresbě a zploštělým článkům zadních nožek ho šlo rychle určit: vroubenka americká (Leptoglossus occidentalis),  která se živí vysáváním semen jehličnatých stromů. A proč vetřelec? Původem je totiž z Kanady. V Evropě se po prvé objevil v roce 1999 v Italii, od roku 2007 stále častěji i v České republice.

Nejen v Kosmonosích se objevily dotazy na možné nebezpečí pro zdraví člověka, zvláště když vroubenky vnikají nyní na podzim nejen na balkony, ale i do bytů a jednu maminku vyděsila jedna v posteli dítěte. Žádný strach! I když se jedná o příbuzné štěnicím nekouše, neštípe, nepřenáší nemoci. Svým způsobem je vroubenka hezká, pouze při podráždění a nebo rozmáčknutí zapáchá. Proč nám leze do bytu? Je to jednoduché. Normálně v tomto období hledá na zimu úkryt ve škvírách nebo dutinách stromů. Samozřejmě má-li takovou luxusní nabídku vytápěného bytu, dá mu přednost. Má navíc vynikající schopnost vnímat infračervené záření, které mu pomáhá hledat suché a teplé úkryty, včetně bytů. Sedá s oblibou na žluté zářící fasády – a ty zateplené domy v sídlišti mají - kde se v podzimním slunci vyhřívá. 

Přísloví o tom, že příroda je mocná čarodějka, asi mnohé neodradí od jejich likvidace ve své blízkosti. Nejúčinnější pomocí jsou sítě v oknech (nejen na ploštice). Kdo ze zásady nezabíjí neškodné tvory jako já a mé děti, může je nastrkat do krabičky s otvory a na procházce je vysypat do křoví či do parku. No a kdo podobné zásady nemá, nejméně kruté je usmrcování v octě příp. neředěném saponátu či tekutém mýdle a pak s tím do klosetu. Kdo má rád chemii, samozřejmě je k dispozici široká nabídka „voňavých“ insekticidů.                                               

Václav Petříček, Muzejní spolek  

Foto: BioLib

 

Návrh na komerční využití prostoru objektu Šmak

Email Tisk PDF

Po středečním zastupitelstvu jsem měl špatné spaní. Ne snad, že bych se tak moc trápil, ale budila mne dcerka. Takže kolem čtvrté ráno jsem si nadhodil "klíčový" návrh k projednání zastupitelstvem města a následně ho do dneška precizoval. Berte s nadsázkou, od počátku to tak bylo myšleno:  

Návrh na komerční využití prostoru objektu Šmak

Protože se na mne obrací velká část občanů, kteří se bojí, že objekt v současné chvíli chátrá naprosto bez užitku, vypracoval jsem následující plán. Vzhledem k základním stavebně-technickým charakteristikám a stavu objektu navrhuji v objektu Šmak zahájit pěstování žampiónů. Můj návrh spočívá ve splnění požadavků občanů a zastupitelů, kteří se staví proti prodeji objektu, přestože nemají žádného ponětí, jak jej využít a v dlouhodobém výhledu uspokojí i zastupitele a blogující občany (Bizon, Kulišák), kteří jsou jinak přístupni bleskové demolici této stavby - rodinného stříbra našeho města.

Celý článek...
 

Máme za sebou první výběh kolem našich Kosmonos

Email Tisk PDF

V sobotu 3. ledna v 10 hodin dopoledne jsme vyrazili na osmikilometrovou trať kolem našich Kosmonos. Dvě předem navržené trasy jsme museli kvůli počasí trochu zkombinovat, nepříjemně nás zaskočil led; nejvíce ho bylo v lokalitě Pod Oborou. Neschůdnou se stala jak štěrkovka z Bradlecké do sídliště Pod Koupalištěm, tak stoupání od kempu k zahrádkám a do Obory. Přesto jsme v pohodovém tempu za bezmála hodinu uběhli téměř přesně osm kilometrů a minimálně si udělali větší chuť na sobotní oběd.

 na NK 1

Celý článek...
 

PF 2015

Email Tisk PDF

Dovolte mi, abych vám všem ze srdce popřál pohodový, úspěšný, veselý, šťastný, hravý a zdravý rok 2015. Ať je zároveň plný všeho, co máte rádi.

Zároveň děkuji všem za podporu a spolupráci v roce právě končícím. Vážím si jí.

David Odnoha

 

 

Běh kolem našich Kosmonos 3.ledna 2015- pohled na trasu běhu

Email Tisk PDF

var1 mapa normalUvidíme, jaké bude v sobotu 3.ledna 2015 dopoledne počasí. Zatím to vypadá spíše na teploty lehce pod nulou, což by znamenalo, že bychom se mohli vyhnout nepříjemnému a čvachtavému bahnu, a užít si jak tvrdý povrch, tak louku a cesty v Oboře. Štěstí však přeje připraveným, a proto jsem připravil trasy dvě. První trasu bych preferoval, je to více povrchově rozmanitá cesta, druhá - záložní, nebo také suchá - je víceméně pořád po tvrdém povrchu. Obě měří celé necelých 8,5 kilometru, a z obou se dá uběhnout je část, samozřejmě. Jinými slovy - bud rád, když se na startu nebo během cesty připojí i ti z vás, kteří se třeba na celých 8 kilometrů necítí. Můžete si vybrat běh po severní části města nebo po jižní části města, v obou variantách může být jako středobod trasy zámek či jeho park. Hodně zaokrouhleně měří severní část trasy zhruba 5 až 5,5 kilometru, jižní pak 3 až 3,5 km. Kopcům se ale nevyhneme Smile) Prvotním záměrem bylo a je oběhnout hranice katastru města a zavítat také do jeho srdce - tedy k zámku. Pojďme se tedy společně podívat na obě možné varianty našeho pohodového společného sobotního výběhu.

Celý článek...
 

PF 2015 od mažoretek

Email Tisk PDF

PF mazoretky

 

Malá předvánoční procházka

Email Tisk PDF

zed2Tak jsem v čase předvánočním unikla ze spárů pana Dicka Francise a  prošla se od nás z Debřské  / Blondy Strasse / na náměstí a zpět.  Už jen začátek cesty  mě nadchl, protože máme nový chodník a silnici. Drze jsem šla prostředkem až ke statku, kde je dosázená  kaštanová alej a celý prostor až k zámku se uzavřel.  Krásná  je dobudovaná opěrná zeď na parteru u školy a kuželky a schodiště a  -- nádhera.  Musela jsem si sáhnout.  Průčelí zámku a repasovaná vrata nemají chybu,  v  parku se stále podle možnosti pracuje a zvelebuje, docela dětem závidím.  Dále Černínské náměstí, opravená fara, špejchar, štift, nové chodníky a úprava náměstí.  Ještě jsem si vzpoměla na školku a dosazené lípy na hřbitově a je toho určitě víc.

Všem kdo pracovali  / město, kraj, soukromníci /  přemýšleli, počítali, snažili se a naslouchali,  moc a moc děkuji.  Kosmonosy nám zkrásněly a je to veliká radost. Přeji všem krásné Vánoce, hodně zdraví a dobrý nový rok.

P.S. A kamiony ať už jezdí po R10.

Jana Tichá

 

Z telefonních odposlechů

Email Tisk PDF

Nesmí se to, jasně, vím. Ale dělá se to, jasně že jo, vždyť víte. A někdy to taky unikne na veřejnost. Třeba jako pár dní starý telefonní hovor, jehož část vám nabízím přepsanou níže.  Vzhledem k ochraně osobních údajů nesmím uvádět, o koho se jedná, tak snad jen že se jedná o dva mužské hlasy (snad toto ještě není napadnutelné). Ostatní účastníky uvádím jen s křestním jménem, případně jinak. Prosím vás, kdybyste mě chtěl někdo třeba zažalovat za zveřejnění tohoto přepisu, dejte mi předem vědět, ať se to nedozvím nejdřív  z Kosmonoského zpravodaje nebo v hospodě (a kdybyste na mě chtěl někoho poslat aby mi nabančil, chápu, že to mi předem hlásit nebudete). Ale jako propagátor otevřené informovanosti si svou kůži na trh odnesu, pro vás to udělám. (Pozn.přepisovatele: vynechal jsem spoustu expresivních oslovení).

Celý článek...
 

Pěšky, na kole, vlakem… z Kosmonos do „světa“ za zajímavostmi a na zkušenou

Email Tisk PDF

Část 2. Za vzpomínkami i poučením do Dobrovice.

1-koupalisteMěl jsem v Dobrovici babičku, skoro pohádkovou a rád jsem za ní jezdil. Jako kluk již před šedesáti lety, vláčkem s parní lokomotivou, s vagony ještě z C&K éry. Ze vzdáleného nádraží mě odvezl autobus pana Kořínka (později tzv. to byla „ERENA“ - Praga RND, řízená panem Kuchtou) na náměstí s hrbolatou čedičovou dlažbou, kde se už delší dobu zastavil čas. O řepné kampani byla ve vzduchu cítit sladká vůně a všude se sypaly saze. Romantika jak z Harryho Pottera. U babičky jsem dostal bílou kávu se škraloupem a makový koláč. Býval jsem u ní i kus prázdnin. Pokud bylo hezky, hned jsem namířil na krásné koupaliště z 30. let minulého století ve stylu art deco. Nikdo ho neponičil, funguje beze změny dodnes.

2 Dobrov nadr

I letos jsem přijel opět vlakem, moderním „škodováckým“ motorákem Regionova s výrazným zeleno-žlutým nátěrem. Čisto, klídek, pohoda. Přivítalo mě citlivě opravené nádraží, rovněž z doby rakousko-uherských drah. Nechal jsem se informovat, že stav je názornou ukázkou vzorné spolupráce Regionální správy majetku Českých drah a města Dobrovice. Díky péči zaměstnanců zde můžete vyčkat na svůj spoj v útulné čekárně, kde vás uvítá malá výstavka o spisovateli Bohumilu Hrabalovi. Ten zde v roce 1944 absolvoval zácvik na výpravčího. Své zážitky literárně ztvárnil v knížce „Ostře sledované vlaky“. Zajímavostí je 70 let staré mechanické zabezpečovací zařízení, vzorně udržované a na síti ČD zcela ojedinělé. Posekaná tráva a udržovaný záhon jsou samozřejmostí.

Celý článek...
 


Strana 1 z 5

TOPlist

Archív


Kalendář

Detaily k pozvánkám jsou v rubrice Události a pozvánky.
 
 
facebook logoStaňme se přáteli na Facebooku. Stačí najít NAŠE KOSMONOSY a požádat o přátelství. Těším se na Vás!

 

 

 

Zpráva autorovi

Jméno:
Email:
Text zprávy:
Anti-spam dotaz: kolik je 1 + 2?

ODKAZY

Město Kosmonosy
Oficiální stránky města Kosmonosy.
Kosmonosy-kultura
Stránky Osvětové besedy a Muzejního spolku.
ZŠ Kosmonosy
Webové stránky ZŠ Kosmonosy.
MŠ Kosmonosy
Webové stránky kosmonoské školky.
SK Kosmonosy
Stránky Sportovního klubu Kosmonosy.
Mažoretky Pomněnky
Stránky mažoretek TJ Sokol.
Psychiatrická léčebna
Stránky Psychiatrické léčebny Kosmonosy.
SSK Cosmanos
Stránky Střeleckého klubu.
SDH Kosmonosy
Stránky dobrovolných hasičů Kosmonosy.
Kuželkářský klub Akuma
Stránky Kuželkářského klubu Akuma Kosmonosy.
ZO ČSCH Kosmonosy
Stránky kosmonoských chovatelů.
Knihovna Kosmonosy
Stránky kosmonoské knihovny.
Fonfusoviny
Co předcházelo zdejší rubrice Extra (aneb nejen městem živ je člověk).

Tato webová stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Chcete-li zjistit více informací o cookies a jak s nimi pracovat, použijte tento odkaz.

Používáním této stránky souhlasíte s využitím cookies pro zajištění funkce nástroje Google AdSense.