AKTUALITY - REPORTÁŽE - POZVÁNKY
NÁZORY - KOMENTÁŘE - DISKUZE

Email info@nasekosmonosy.cz
Telefon 725 244 482
Facebook Naše Kosmonosy Naše Kosmonosy
 

Naše Kosmonosy

  • Zvětšit písmo
  • Původní velikost písma
  • Zmenšit písmo
Home Z dění ve městě Další čísla Kosmonoského zpravodaje nejsou kvůli odchodu redaktora v ohrožení

Další čísla Kosmonoského zpravodaje nejsou kvůli odchodu redaktora v ohrožení

Email Tisk PDF

zpravodajPravděpodobně jste zaregistrovali informaci, že se hledá nový redaktor Kosmonoského zpravodaje, informačního měsíčníku města Kosmonosy a Horní Stakory, jehož vydavatelem je Město Kosmonosy. Z pozice redaktora odešel po roce redaktor Bc.Tomáš Ježek, a právě proto je až do konce ledna vypsané výběrové řízení na pozici redaktora. Po setkání s panem starostou Miroslavem Vaňkem mohu sdělit, že chybějící redaktor nebude důvodem pro vynechání únorového čísla zpravodaje - na jeho náplni budou spolupracovat kromě představitelů spolků  a organizací také pracovníci úřadu. Březnové číslo by již mělo být zcela v režii redaktora -  zájemci o tuto pozici se totiž na výzvu úřadu hlásí, což je dobře.

Kosmonoský zpravodaj - dříve Kosmonoský horizont - řídí redakční rada, v jejímž čele stojí již od jara 2011 PharmDr. Eduard Masarčík. Celkové roční náklady na tento informační zdroj se pohybují kolem čtvrtmilionu korun ročně. Až do své smrti v prosinci 2012 byl dlouholetým redaktorem pan Jaromír Cvrček.

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přidejte svůj komentář

Very HappySmileWinkSadSurprisedShockedConfusedCoolLaughingMadRazzEmbarrassedCrying or Very SadEvil or Very MadTwisted EvilRolling EyesExclamationQuestionIdeaArrowNeutralMr. GreenGeekUber Geek
Vaše jméno:
Komentář (zde můžete používat HTML tagy):
  Ověřovací kód. Pouze písmena bez mezer.
Ověřovací kód:
Bizon napsal(a) v Pátek, 31 Leden 2014 12:18
Místostarostka paní Pekařová má právní vzdělání, takže velmi dobře chápe závažnost novelizovaného tiskového zákonu. Otázkou je, proč nekoná. Nebo snad konat nesmí? V čem jsou Kosmonosy výjimečné, že pro ně upravený tiskový zákon neplatí? To, že nejsou stanoveny za ignoraci tiskového zákonu dostatečně "inspirativní" postihy, neznamená, že si tu bude redakční rada a rada města dělat svá pravidla v této oblasti. Zastupitelé by se měli v tomto angažovat a ukázat, že vědí, co se sluší a patří. I když na základě mnohaletých zkušeností je možno o tom s úspěchem pochybovat.

Já sázím na paní Pekařovou.

Kritika není příjemná téměř nikomu s výjimkou specialistů (M. Zeman) na boj s kritiky, kteří si kritiky vychutnávají. Zastupitelé a obecní funkcionáři musí s kritikou počítat a musí se umět bránit proti neoprávněné kritice a přijímat kritiků svých nedostatků. Kdo není schopen se s tím vyrovnat, neměl by v dnešní době vykonávat funkce v obci. Postoj k informovanosti a ke kritice říká také hodně o osobních, lidských kvalitách, o politickém přehledu a schopnosti adaptability v nových podmínkách a v neposlední řadě o precisnosti myšlení.
Pavel Janeček napsal(a) v Pátek, 31 Leden 2014 06:24
Ahoj Davide, nazdar Bizone, dobrý den, ostatní. Také v bodech připojím svůj názor na věc:

a) rada města by neměla mít žádné právo ovlivňovat konkrétní číslo KZ a už vůbec ne jeho obsah nebo dokonce "vyhazovat" články
b) ovlivňovat obsah má jen redakční rada
c) rada města má navolit celou redakční radu (resp. navrhoval bych, aby tak činilo zastupitelstvo)
d) pokud starosta nepodepíše noviny tak jako nevyjdou? protože ho někdo zkritizuje? kde to jsme...
e) nejsmutnější na tom všem je, že se nic neřešilo do doby, než se o průšvihu (to se nedá pojmenovat jinak) Linhartova + Tyršova napsala krátká série článků v KZ, do té doby bylo vše v pořádku? protože se nekritizovalo a otiskovala se každá sebechvála...
f) současný stav KZ, kdy se i kritika může objevit se mi líbí 1000x víc než noviny z před 5-6 měsíců - zda je to zneužívání novin či není je sporné, protože jsem zatím sebepropagandu předsedy redakční rady neviděl, ty tři kritické články plně vystihovali alespoň jeden problém, který tu byl. Zda bude KZ zneužíván se teprve uvidí...
g) jinou věcí je, že nevidím přístup ostatních kritických hlasů do KZ, buď nejsou nebo jim je upíráno právo se vyjádřit - otázkou je, co by bylo horší
Pavel Janecek napsal(a) v Neděle, 02 Únor 2014 05:17
-y s velkou omluvou neomluvitelneho
 
Bizon napsal(a) v Čtvrtek, 30 Leden 2014 15:50
Nemohu nikde najít, kdo jsou členové redakční rady. Bylo by možné prosadit zastupitelstvem, aby v redakční radě polovina členů byla z opozice? Může to vůbec zastupitelstvo řešit? Byli by se radní ochotni (každý zvlášť) vyjádřit veřejně k současnému tiskovému zákonu, např. na stránkách Zpravodaje? Byli by ochotni podat vysvětlení, proč pro ně tiskový zákon neplatí v celém znění?
Mohl by se také k tomu vyjádřit jasně dr. Masarčík?

Navrhuji vypracovat "manuál" pro redakční radu a pro zastupitele a pro radu města, který na soudobé demokratické úrovni shrne vše potřebné pro kvalitní, pravdivé informování občanů Kosmonos Zpravodajem a městským webem. Manuál musí být napsán srozumitelně, aby ho byli schopni číst a porozumět mu i lidé bez právnického vzdělání. Manuál musí zamezit svévoli rady města a redakční rady v přístupu k obsahu zpráv. Musí být jasně řečeno, co je dovoleno a co není a musí to být v souladu s tisk. zákonem a dalšími souvisejícími zákony. BXGL
Bizon napsal(a) v Středa, 29 Leden 2014 01:56
Za obsah periodického tisku odpovídá vydavatel, tj. v Kosmonosech městský úřad. Proto musí vědět, co obsahuje číslo, které má být vydáno. Někdo to musí schválit, aby bylo možno volat někoho k zodpovědnosti, pokud dojde k porušení příslušných ustanovení při vydávání periodického tisku územního samosprávného celku. Zde zodpovídá starosta a místostarostka.

Označení periodický tisk územního správního celku musí být dle novely tisk. zákonu v tiráži zpravodaje, nebo v hlavičce vedle názvu zpravodaje (viz novela).

V tiráži nemusí být jméno redaktora, to jsem nevěděl, omlouvám se za to bývalému redaktorovi. Novela TZ umožňuje přístup na obecní tisk i opozičním zastupitelům a pochopitelně i koaličním zastupitelům. Nezáleží na tom, zda údajně někdo má averzi vůči vedení města, nebo zahájil předvolební kampaň s využitím zpravodaje, protože novela to nezakazuje. Záleží jen na kvalitě názorů a na prospěšnosti pro obec a pro lepší informovanost občanů. Každý zastupitel se může takto zviditelnit, pokud se nebojí veřejně vystupovat a pokud má co říci. Redakční rada může zasahovat jen ve stanovených případech (proti urážkám, vulgaritám, atd.) Novela TZ je také součástí boje proti korupci, proti podvodům na úrovních obcí. Zrovna dnes bylo souzeno 13 zastupitelů nějaké obce kvůli podhodnocenému prodeji obecních pozemků.
David Odnoha napsal(a) v Středa, 29 Leden 2014 16:02
Bizone, děkuji za příspěvek. Ideální (asi i normální) situace dle mě: redakční rada se každý měsíc schází, společně rozhoduje o obsahu čísla, odsouhlasí jeho finální verzi, tiskař vytiskne vzorek, starosta/místostarostka přejedou očima a dají zelenou nebo upozorní na problém. Proč ne, pamatuju, že i starostka Procházková tehdejší Horizont před dáním do tisku viděla. Tolik ideální stav. Důležitá je ta činnost redakční rady. Jakékoliv diskuze o tom, zda se schází a plní tak svou úlohu, by byly jen spekulace, kdo ví víc, ať řekne. Kdyby ale vše bylo tak, jak popsáno výše, pak by asi nebyl důvod, aby předseda nebo jakýkoli člen redakční rady dal vždy první výtisk ke kontrole vedení města. Kdyby tomu tak bylo, tak by nemuselo vzniknout ono usnesení, kdy rada města chce "první výtisk" po redaktorovi. Něco tedy evidentně nefunguje nebo nefungovalo "ideálně", tedy tak, jak by pravděpodobně mělo.

Chvilku jsem taky přemýšlel, proč - když mělo nejvyšší vedení města opakovaně problémy s obsahem KZ a asi nedostalo šanci číslo vidět dříve, než bylo připraveno k distribuci - nepřistoupilo ke změně předsedy redakční rady. Pak jsem si ale v hlavě projel jména radních a vsadil bych si, že kdyby se v radě města o odvolání stávajícího předsedy redakční rady hlasovalo, nebyly by s největší pravděpodobností nikdy k dispozici tři hlasy pro jeho odvolání. A případné dva, které teoreticky vidím, nestačí. (Ale to je jen moje spekulace)

Uvidíme, co se změní s příchodem nového redaktora - přihlášky do výběrového řízení končí v pátek 31.1.2014.
 
Karel napsal(a) v Úterý, 28 Leden 2014 10:58
Abych tomu správně rozuměl: v čele redakční rady stojí PharmDr. Eduard Masarčík

a teď Usnesení z RM č. 01/14 ze dne 6.1.2014


Návrh č. 3/14 – Schvalování finálního znění Kosmonoského zpravodaje radou města
Usnesení: Rada města Kosmonosy ukládá redaktorovi Kosmonoského zpravodaje předložit radě města k poslednímu dni v měsíci finální znění Kosmonoského zpravodaje a schvaluje, aby starosta, nebo místostarostka parafoval toto aktuální znění.
David Odnoha napsal(a) v Úterý, 28 Leden 2014 11:19
Ano, tak to je, Karle. V této chvíli se pohybujeme na tenké hraně minimálně ve dvou úhlech pohledu - 1) svobodné a nezávislé periodikum řízené redakční radou by mělo vycházet bez schvalování obsahu radou města před dáním do tisku (tak by to mělo být, byť náklady jdou z kasy města) a za 2) možné zneužívání KZ jako "skvělého prostředku" jak zdarma brojit proti vedení města (pravděpodobně už v rámci předvolební kampaně). Obojí je strašně špatně, nicméně rada města má minimálně jednu zákonnou možnost, jak situaci vyřešit ke spokojenosti čtenářů - odvolat předsedu redakční rady a jmenovat nového, možná méně zaujatého a určitě méně angažovaného v lokální "politice". To je jasně v pravomoci rady města. Ve znění Vašeho příspěvku, lze možná v trojúhelníku rada města - redaktor - předseda redakční rady vyčíst i důvody, proč redaktor již dobrovolně není redaktorem. Aby bylo jasno, KZ by měl zveřejňovat také kritické příspěvky (vlastně již musí), nicméně nelze jej akceptovat jako hlásnou troubu člověka, který dle svého vystupování na ZM má jasně negativní postoj k nejvyššímu vedení města. Snad je to můj příspěvek srozumitelný, jestliže ne, rád budu diskutovat dále.
 
 
 

TOPlist

ArchívTato webová stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Chcete-li zjistit více informací o cookies a jak s nimi pracovat, použijte tento odkaz.

Používáním této stránky souhlasíte s využitím cookies pro zajištění funkce nástroje Google AdSense.