AKTUALITY - REPORTÁŽE - POZVÁNKY
NÁZORY - KOMENTÁŘE - DISKUZE

Email info@nasekosmonosy.cz
Telefon 725 244 482
Facebook Naše Kosmonosy Naše Kosmonosy
 

Naše Kosmonosy

  • Zvětšit písmo
  • Původní velikost písma
  • Zmenšit písmo
Home Z dění ve městě Nestaví se někde načerno?

Nestaví se někde načerno?

Email Tisk PDF

nad galateou uvodTěžko říct, na první pohled to vypadá, že ano. A jestli tomu tak opravdu je, je to alarmující. Když si totiž legálně postavíte třeba přístřešek na auto a zapomenete na povinný odstup od sousedního pozemku, který vlastní město, může se stát, že budete stavebním úřadem vyzváni k jeho odstranění. A hotovo. Ale jak by se to dělalo v případě, že stavba má hodnotu několika desítek milionů? Možná jsou jen na vratech stavby nazvané Rezidence Nad Galateou stará povolení a jen díky šlendriánu tam nevisí povolení nová. Pak se ale ptám dál:  jak je to s tzv. Plánovací smlouvou mezi městem Kosmonosy a investorem? O jejím prodloužení totiž zastupitelé jednali v únoru 2014, s prodloužením nesouhlasili, předali tento horký brambor stavební komisi, ta vypracovala zprávu o prodloužení platnosti Plánovací smlouvy dle zadání, ale zastupitelstvo se k ní od té doby nevrátilo! Stavba ale roste každým dnem a třeba i na autobusech můžete vidět, jak jsou tyto řadové domy nabízeny k prodeji. A to i přesto, že je stavba označena několik let propadlými povoleními. Jak je to možné?

V samotné plánovací smlouvě mezi městem Kosmonosy a investorem, firmou N.B.R., a.s. jde o vybudování veřejného komunikačního koridoru napojujícího se na místní obslužnou komunikaci Ke koupališti a obsluhující jednotlivé domy projektu Rezidence nad Galateou, který je složen z komunikace, zpevněných ploch, veřejné zeleně a veřejného osvětlení, a to na částech pozemků ve vlastnictví města. Město se dle smlouvy dále dzavazuje koridor bezplatně po jeho dokončení převzít. Dokončení koridoru mělo být provedeno nejpozději do 2 let ode dne zahájení jeho realizace (leden 2011).

Vzhledem k tomu, že doba stanovená plánovací smlouvou uplynula, předložil letos investor žádost o prodloužení termínu platnosti plánovací smlouvy, resp. termínu pro dokončení veřejného komunikačního koridoru. Investor zároveň svou žádost odůvodňuje následovně, když uvádí důvody prodlení v dokončení realizace stavební akce Rezidence nad Galateou, Kosmonosy: 

1. Během zahájení stavební činnosti - skrývky ornice a terénních úprav byli požádání o možnost přezkoumání archeologickým ústavem odkrytých vrstev. Toto mělo za následek přerušení stavební činnosti.

2. Během skrývky byly prokázány složité geologické podmínky, měnící se každých několik metrů, což vyvolalo nutnost podrobného geologického průzkumu s přesným definováním založení staveb - pro každý objekt zvlášť. Toto mělo za následek opět přerušení stavební činnosti.

3. Z důvodu stále se prodlužující lhůty pozastavení stavby majitelé společnosti nabídli firmu včetně investičních akcí k prodeji. Legislativní proces opět prodloužil lhůtu, po kterou nebyla obnovena stavební činnost.

nad galateou foto 2014

Náš kosmonoský úřad v návrhu zastupitelům (vypracovala právnička MÚ Mgr. Šrámková) doporučil žádosti investora vyhovět a platnost plánovací smlouvy, resp. termínu pro dokončení veřejného komunikačního koridoru prodloužit do 31. 12. 2016. S tím se ztotožnila i rada města (usnesení 55/2014). Zastupitelé ale nikoliv!

Vzduchem létaly obavy z opakování situace s komunikacemi Na Kanabě nebo v Horních Stakorách, pan Janeček se ptal, jestli je možné prodloužit lhůtu něčeho, co již vypršelo. Diskuze byla o způsobu kolaudace komunikace po první vlně prodeje (jak se bude kolaudovat třeba desetina celkové komunikace?), mluvilo se o sankcích a jejich zavedení do smlouvy i o tom, že výše uvedené důvody jsou jen smyšlenkou, která má zakrýt skutečný důvod zastavení stavby tehdejší hospodářskou krizi a pokles poptávky po novém bydlení. Proto místostarostka Mgr. Pekařová podala protinávrh a zastupitelé pověřili stavební komisi vypracováním zprávy o prodloužení platnosti Plánovací smlouvy, s termínem do příštího jednání zastupitelstva.

Stavební komise svůj úkol splnila. (Zde musím podotknout, že od předsedy SK mám schválení její výstupy pro tento článek využít). Upozornila nejdříve na časový nesoulad, kdy se začalo s pracemi na pozemku prokazatelně dříve, než bylo předáno staveniště, resp, jak oznámil developer. Nyní následuje citace ze Zprávy: „Stavební komise zjistila v jednání developera zásadní rozpory. Ještě v lednu 2014 měl developer na svých internetových stránkách umístěn odkaz, že v červnu 2012 zahájil stavbu. Tento následně stáhl a dnes má na svých internetových stránkách umístěnu informaci, že stavbu zahájil v říjnu 2013. Ve své žádosti o prodloužení plánovací smlouvy však uvádí datum leden 2011. Fyzicky byly práce zahájeny v červnu 2012 (ověřeno z veřejně dostupných fotografií těžké techniky, která právě provádí skrývku ornice). Stavebník měl za povinnost převzít si před zahájením prací městský pozemek a ohlásit městu zahájení stavebních prací tak, aby bylo možné zdokumentovat stav navazující komunikace před zahájením stavebních prací. K tomuto došlo až dne 10. 1. 2014 (ověřeno u paní Jelínkové). Z uvedeného vyplývá, že není zřejmé, které datum je po právní stránce faktickým zahájením stavby (ve vztahu ke stavebnímu povolení a plánovací smlouvě), avšak bylo prokázáno nade všechny pochybnosti, že fyzicky byly práce zahájeny v červnu 2012 a to přesto, že developer si příslušný pozemek převzal až k datu 10.1.2014.“

foto bagrovani

Stavební komise ve své zprávě dává zastupitelům jasné návrhy, po jejichž začlenění do Plánovací smlouvy by se předešlo možným pozdějším problémům. Doporučuje také neprodlužovat současnou Plánovací smlouvu, ale uzavřít novou.

Zastupitelé se již ale k tématu Plánovací smlouvy během roku nevrátili. Stavba přitom roste dál a blíží se stěhování prvních majitelů těchto řadovek. Jsou opravdu povolení propadlá, a staví se tedy s přivřenými víčky zodpovědných úředníků? Jak město ošetří téma komunikací v této lokalitě? Nebo opravdu „jen“ nejsou vyvěšena platná stavební povolení???

Jsem zvědav, co přinesou nejbližší dny a týdny. Podobných negativních zkušeností již má město z minulosti dost.

povoleni nad galateou

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přidejte svůj komentář

Very HappySmileWinkSadSurprisedShockedConfusedCoolLaughingMadRazzEmbarrassedCrying or Very SadEvil or Very MadTwisted EvilRolling EyesExclamationQuestionIdeaArrowNeutralMr. GreenGeekUber Geek
Vaše jméno:
Komentář (zde můžete používat HTML tagy):
  Ověřovací kód. Pouze písmena bez mezer.
Ověřovací kód:
Pavlíček napsal(a) v Čtvrtek, 09 Říjen 2014 18:44
Pane Odnoho, z Vás bude starosta jedna báseň. Vám neunikne vůbec nic (a to nemyslím v žádné nadsázce nebo v uvozovkách)
PermoNick napsal(a) v Čtvrtek, 09 Říjen 2014 16:16
Realizace projektu Nad Galateou začala v 10.2013, ale staveniště (oplocen) byl pozemek už v roce 2008.

Samozřejmě, že i velký investor musí dodržovat pravidla, ale i radnice si rozmyslí, jestli půjde do sporu, kde hrozí vysoký ušlý zisk v případě prohry. Ono se jednodušeji nechá zbourat garáž jednotlivci než velký developerský projekt.

PS: pokud máte opravdu pochybnosti, že se nedodržuje legislativa, tak předejte podnět úřadům, v opačném případě to beru jako předvolební plácání někoho, komu vadí, že si na tuto louku už nebude moci venčit...
PermoNick napsal(a) v Pátek, 10 Říjen 2014 19:56
Ohledně stavebního povolení přeci záleží na tom, kdy byla stavba zahájena, konečné datum se nerovná datu kolaudace... pokud mám správné informace, tak i když zastupitelstvo smlouvu neposvětilo, probíhá čilý dozor ze strany města, např. na "udání" sousedů... poohledněme hned na sousední pozemek... nejmenovaný PharmDr. má na pozemku "zemědělský půdní fond" také parkoviště a nikomu to nevadí... i když uznávám, že jej nepostavil, ale to bychom stříleli do vlastních zastupitelských řad...
Pavel Janeček napsal(a) v Pátek, 10 Říjen 2014 04:39
omlouvám se za překlepy a chyby píšu z mobilu, děkuji za pochopení
Pavel Janeček napsal(a) v Pátek, 10 Říjen 2014 04:36
Zde vstoupím do diskuze, protože jsme se ve SK tomuto věnovali poněkud podrobněji. SK neměla v plánu řešit, zda je platné či neplatné stavební povolení, jenže při kontrole argumentů developera, proč něco nestihl se přišlo na řadu nesrovnalostí. V zásadě na tyto: a) pokud byla stavba zahájena oplocením staveniště v roce 2009 a pokračovala až v roce 2012 pak bylo nutné prodloužit stavební povolení což se nestalo nebo b) pokud byla stavba oplocena v roce 2008 tak se nejednalo o zahájení stavby , jelikož stavební povolení bylo vydáno v roce 2009 což by znamenalo, že vypršelo v roce 2011 a nemohlo se začít kopat až v roce 2012. Navíc došlo k tomu, že pozemek od města pro zahájení stavby nutný si investor převzal až v lednu 2014 - dle podmínek stavebního povolení, ale, nesměl stavbu zahájit před převzetím tohoto pozemku. Je to takové zamotané. Výsledek zjištění byl k dořešení předán radě města, více činit z pozice stavební komise ani zastupitele činit nelze. Je otázkou jak to dále řešila rada a zda to předala svým odborům k dotažení. Otázka je to klíčová pro kupující, domy nikdo odstranit nenechá stavební úřad do toho nepůjde nemyslím, že existuje veřejný zájem je odstranit, ale: a) datum kolaudace se značně protáhne zřejmě novým stavebním řízením (můj názor) b) město dosud nepodepsalo novou ani jinou další plánovací smlouvu, pokud developer postaví silnici nemá ji komu předat (viz canaba) a hlavně c) původní plánovací smlouva předpokládala silnici před kolaudací domů stejně jako stavební povolení - po zkušenostech s canabou, hs,ale i dole u poctures doufám, že opět nedojde ke kolaudaci domů bez silnice a následnému úprku developera a město to nebude dodělávat za své. O to šlo na začátku.
 
Kabal napsal(a) v Čtvrtek, 09 Říjen 2014 08:33
PS: to ze nekdo investuje desitky milionu znamena ze neni treba dodrzovat pravidla?

No to ty volby zase dopadnou jestli budou lide volit podle moci a penez Neutral
PermoNick napsal(a) v Středa, 08 Říjen 2014 19:10
Nejvíc se mi pane Odnoho líbí, jak citujete svůj vlastní blog, ale už jste asi zapomněl na jeho předchozí verzi, co třeba tento článek:
http://nasekosmonosy.blog.cz/0812/pozemek-nad-galateou-je-jiz-oplocen-vitejte-na-vykalove-stezce

Stavební projekty např. v Karlových Varech hovoří za vše, i kdyby to bylo načerno, tak lze vše legalizovat i zpětně.

PS: to si opravdu myslíte, že půjde někdo do sporu s developerem, kde jde o desítky miliónů?
David Odnoha napsal(a) v Čtvrtek, 09 Říjen 2014 06:35
Dobrý den. děkuji za připomenutí předchozího blogu, jen mi prosím sdělte souvislost mezi oním šest let starým článkem a současnou situací. To mi nějak nedošlo, omlouvám se.
 
 
 

TOPlist

ArchívTato webová stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Chcete-li zjistit více informací o cookies a jak s nimi pracovat, použijte tento odkaz.

Používáním této stránky souhlasíte s využitím cookies pro zajištění funkce nástroje Google AdSense.