AKTUALITY - REPORTÁŽE - POZVÁNKY
NÁZORY - KOMENTÁŘE - DISKUZE

Email info@nasekosmonosy.cz
Telefon 725 244 482
Facebook Naše Kosmonosy Naše Kosmonosy
 

Naše Kosmonosy

  • Zvětšit písmo
  • Původní velikost písma
  • Zmenšit písmo
Home Reportáže Pěší výlet na Babu aneb malý horor

Pěší výlet na Babu aneb malý horor

Email Tisk PDF

kamion na babuJeště v sedmdesátých letech byla oblíbenou „destinací“ krátkých pěších výletů Baba, tedy zalesněný dvojvrch, dnes přírodní rezervace. Dalo se tam jít po několika cestách z různých koutů našeho města. Po výstavbě „dálnice“ R 10 už jen jednou komunikací – po silnici do Horních Stakor. V rámci spolupráci naší školy s muzejním spolkem jsem vedl minulý slunný týden poznávací exkurzi s třídou sympatických „deváťáků“. A právě úsek od chodníku ještě v obci po odbočku k lesu měl pochod v sevřeném vzorovém útvaru se „zadákem“, tedy panem učitelem Turkem, chvílemi příchuť hororu. Na poměrně úzké silnici nás v obou směrech míjely desítky automobilů (během půl hodiny asi 200) včetně kamionů, odhadem až 80 kilometrovou rychlostí. I mrtvolky sražených ptáčků a jiných živočichů působily depresivně).

FOTO 1 vychazka na Babu

Některé kamiony naopak krokem nervózně popojížděly za naším šikem, protože proti se hrnula nepřetržitá šňůra aut.

FOTO 2 vychazka na Babu

Ani na cestě, ani v lese nás neopustil stálý hluk, především z dálnice. Snad jedno místo pohladilo na duši: přírodní lesní jezírko v ojediněle tichém místě Baby pod Brejlovem.

FOTO 3 vycházka na Babu

 Byl to hmatatelný důkaz, že doprava začíná být limitujícím faktorem kvality našeho životního prostředí. Imise derivátů dusíku z výfukových plynů již výrazně překročily hygienické limity. Nabízí se otázka, kdo za to může. Co takhle nedostatky územního plánování, které „vyrábí“ stále nové zdroje dopravní zátěže, především z průmyslových komplexů? Šéf jednoho významného podniku v našem městě se netají, že kamiony jezdí přes obec se společným cílem ušetřit na mýtném. Mluví se o novém územním plánu Kosmonos. Pokud nebude studie o důsledcích zvýšené dopravy, nelze dát tomuto záměru zelenou. Naše děti za to stojí. V závěru exkurze ještě pohled na jeden z posledních zdrojů – zbrusu nový logistický park u Průhonu. (, včetně internetové nabídky na pronájem hal.

FOTO 4 vychazka na Babu

FOTO 5 DD Park Kosmonosy

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přidejte svůj komentář

Very HappySmileWinkSadSurprisedShockedConfusedCoolLaughingMadRazzEmbarrassedCrying or Very SadEvil or Very MadTwisted EvilRolling EyesExclamationQuestionIdeaArrowNeutralMr. GreenGeekUber Geek
Vaše jméno:
Komentář (zde můžete používat HTML tagy):
  Ověřovací kód. Pouze písmena bez mezer.
Ověřovací kód:
 

TOPlist

ArchívTato webová stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Chcete-li zjistit více informací o cookies a jak s nimi pracovat, použijte tento odkaz.

Používáním této stránky souhlasíte s využitím cookies pro zajištění funkce nástroje Google AdSense.