AKTUALITY - REPORTÁŽE - POZVÁNKY
NÁZORY - KOMENTÁŘE - DISKUZE

Email info@nasekosmonosy.cz
Telefon 725 244 482
Facebook Naše Kosmonosy Naše Kosmonosy
 

Naše Kosmonosy

  • Zvětšit písmo
  • Původní velikost písma
  • Zmenšit písmo
Home Názory Jednání MZ Kosmonosy dne 28. 2.2018 - výstavba sportovní haly III.

Jednání MZ Kosmonosy dne 28. 2.2018 - výstavba sportovní haly III.

Email Tisk PDF

zbrojnicePo delší době si opět dovoluji okomentovat jednání MZ ze včerejšího dne …. a dále dát pokud možno komplexní informaci o připravované výstavbě sportovní haly, kde naposledy bylo souhrnně pojednáno před více než dvěma lety – viz http://www.nasekosmonosy.cz/nazory/2403-sportovni-hala-kosmonosy a můj příspěvek vyvolal poměrně velkou diskusi, velmi doporučuji si ty řádky po více než dvou letech připomenout. Na jednání MZ dne 28. 2. 2018 proběhlo několik běžných bodů, dle mého názoru nic zvláštního. MZ pracovalo ve složení 14-ti zastupitelů a zastupitelek. Přítomni byli i dva zástupci veřejnosti.

Několik slov úvodem k přípravě sportovní haly. Na stavbu je vydáno pravomocné územní rozhodnutí, a v min. týdnu bylo zažádáno o vydání stavebního povolení. Tolik tedy příprava podle příslušných ustanovení stav. zákona. Ale příprava stavby neběží ve vzduchoprázdnu a jako zastupitel jsem se od podzimu min. roku, kdy bylo zažádáno o vydání územního rozhodnutí, vehementně dožadoval, předložení příslušné finanční dokumentace ke stavbě haly – viz. např. zápis jednání MZ dne 25. 10. 2018 https://www.kosmonosy.cz/o-meste/zastupitelstvo/usneseni-a-zapisy/2017-2/ též zápis jednání MZ 20. 12. 2018 https://www.kosmonosy.cz/o-meste/zastupitelstvo/usneseni-a-zapisy/2017-2/ - bod schvalování rozpočtu, a samozřejmě jsou k disposici příslušné zvukové záznamy. Pro vysvětlení laické veřejnosti si dovoluji doplnit, že k dokumentaci pro úz. rozhodnutí je to tzv. finanční propočet, kde vlastní objekt haly se ocení podle m3 obest. prostoru, ta která přípojka se ocení dle cen za běžný metr, atd. Dokumentace ke stavebnímu povolení se již dá ocenit podrobněji, atd. Celá příprava stavby pak končí z hlediska financování tak, že prováděcí dokumentace podle které se staví má již zpracovány položkové (odbytové rozpočty) a investor si poté na stavbu vybere zhotovitele. Pokud se jedná o soukromého investora, tak je jeho věcí, kterého kamaráda se stavební firmou si vybere a za kolik stavbu postaví. Pravidla pro lidosprávu jsou ale jasná a v současnosti platný zákon o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ) stanoví pro režim tzv. podlimitní zakázky ve kterém bude stavba soutěžena (méně než 100 mil Kč.) toto:

Podkladem pro vypsání výběru zhotovitele je projektová dokumentace do podrobnosti dokumentace pro provedení stavby (tzv. prováděčka - tj. výkresy 1:50) doplněná příslušným výkazem výměr. Tzn. že rozpočtář projektanta sportovní haly zpracuje tzv. položkový rozpočet, ocení velmi podrobně všechny položky (9 místný popisovník) pro potřeby investora, který musí vědět za kolik stavba vychází v běžném ocenění. A slepý výkaz výměr je součástí veškeré dokumentace, která se předává uchazečům o zakázku, a oni tento výkaz výměr v rámci své nabídky ocení. Omlouvám se za možná příliš podrobný výklad ohledně přípravy stavebních veřejných investic.

Důležité je ještě připomenout jednání pracovního MZ ke sportovní hale , jež bylo dne 6. 4. 2016, kde jsme si odnesli informace, že „ … je reálné postavit větší halu za 50 mil. Kč, nechat úz. rezervu pro menší halu ….a bude Vám to dělat vizitku …“ to byl výrok Ing. Zedníka př. stavební komise. A toto jednání bylo uzavřeno s tím, že „… projekt je reálný za 50 mil….“ výrok starosty města. A před skončením jednání ještě proběhla diskuse o založení městského podniku (obdoba SARY v Ml. Boleslavi) a k tomu ing. Janeček dodal, že by bylo dobré to řešit ještě před stavbou haly a ušetřili bychom 10 mil. Kč (DPH). Všichni jsme se tehdy rozešli a uložili si do hlavy, že probíhá nějak příprava haly, která bude stát cca 55 mil. Kč.

Jaký je tedy současný stav přípravy haly: Na můj dotaz, zda je k dispozici „finanční dokumentace stavby“ a kde je k disposici, následovala diskuse:

Starosta “… přišlo to minulý týden od projektanta, je toho plná skříň…“ a dále starosta podmiňoval stavbu haly získáním dotace.
Ing. Pavel Janeček – sděloval podrobnosti ohledně smluvních vztahů, atd. A od stavby haly, která bude stát více než 55 mil Kč se distancoval (nezvedne pro ni ruku). Odpověď jestli dostanu nějakou finanční dokumentaci, a kdy, jsem nedostal…

Co tedy říci závěrem k přípravě haly, jaké závěry udělat. Z jednání MZ jsem tedy odcházel s mizernými pocity, s tím, že příprava haly jde nějakým samospádem, bez časového harmonogramu, (až to bude, tak to bude). Příprava stavby není zajišťována ze strany města žádnou kompetentní osobou. A tak závěrů, může být několik, např.
a) Až bude vydáno stavební povolení (a již zpracována i prováděcí dokumentace) a utraceno cca 3,5 mil. Kč a snad budeme mít i reálné ocenění stavby od rozpočtáře, tak od stavby haly zastupitelé dají ruce pryč. Někteří z nás třeba podmíní zahájení stavby získáním dotace alespoň 30 %..., která mám dojem, že je úplně ve hvězdách…
b) Současné vedení města stavbu haly zahájí alespoň nějakou částí, a postaví nové MZ před hotovou věc.
c) Kvalitně oceněná prováděcí dokumentace (snad i úplně kompletní&hellipWink ukáže, že jenom projektový návrh haly stojí 75 mil. Kč a pak se začne hala zase projektovat na menší halu.

A mohl bych vymýšlet další varianty.

Na základě výše uvedeného bude ještě příprava haly a její ev. stavba pěkná kocovina.

Ing. Kar. Blecha
zastupitel město Kosmonosy

Přidejte svůj komentář

Very HappySmileWinkSadSurprisedShockedConfusedCoolLaughingMadRazzEmbarrassedCrying or Very SadEvil or Very MadTwisted EvilRolling EyesExclamationQuestionIdeaArrowNeutralMr. GreenGeekUber Geek
Vaše jméno:
Komentář (zde můžete používat HTML tagy):
  Ověřovací kód. Pouze písmena bez mezer.
Ověřovací kód:
Kosmonosak napsal(a) v Čtvrtek, 22 Březen 2018 17:54
Pane inženýre, vůbec nejsem nervózní. Mě totiž o nic nejde, v zastupitelstvu nejsem, nebudu a na nikoho ze zastupitelstva nemám vazbu. Ale jsem rád, že se po dlouhých letech v Kosmonosech něco děje a nesnáším lidi co jen rádi a dlouze kecaji a vidí ve všem problém.

Nemám proto ani potřebu se s Vámi scházet. Umím si svůj názor udělat sám. Ale děkuji za nabídku.
Ing. Karel Blecha napsal(a) v Neděle, 18 Březen 2018 11:20
Správně říká anonym Kosmonosák, že se blíží volby .....a nervozita u něj je dost veliká. Nebyl by asi problém zjistit, kdo to je ten Kosmonosák. Ale můžeme tušit odkud ze zastupitelstva fouká vítr. Nechme prozatím Kosmonosáka v anonymitě. Škoda, že ve své zarytosti z něj nevypadne ani slůvko ke konkrétní situaci. Přesto platí moje nabídka, ať se se mnou spojí, spojení na mne je např. na webu města Kosmonosy, mezi ostatními zastupiteli. Rád si s ním pohovořím, a slibuji, že zachovám jeho identitu v anonymitě....

Ing. Kar. Blecha
zastupitel města
Kosmonosak napsal(a) v Pátek, 16 Březen 2018 18:57
Oni se blíží volby, že? A pan Blecha by byl opět asi rád zvolen tak si tu honí ego. Nj, oni ti zbývající, samozřejmě kromě stakorskeho soudruha a vzoru Štěpánka, jsou diletantů, kteří neví co mají dělat. Pane Blecha tady jste v Kosmonosích a ne na ministerstvu, kde musíte na každý prd mít deset lejster, protože jinak by jste neměli do čeho píchnout. Zajímám se o dění ve městě a rozumím stavařině takže ty bludy co tu píšete jsou fakt mimo. Stavba se dá ocenit až bude polozkovy rozpočet. Na kubiky tak leda hodně od oka a realita je vždycky jiná, proto to taky nikdo nedělá. Asi kromě ministerstva, kde pracujete. A pokožkových rozpočet někde prostě udělat až v určitém stupni dokumentace. A navíc pokud se nepletu může zastupitelstvo zastavit realizaci klidně před podpisem smlouvy, pokud bude cena mimo. Ale to bez projektu prostě nikdo nezjistí. Ale asi u Vás platí ono známé z ústředních úřadu, že kdo nic nedělá nic nezkazí. Tleskam současnému vedení radnice, že se po x-letech ve městě konečně něco dělá a doufám, že jim snaha a elán vydrží i po štvavých řečech zneuznanych "géniů".
Ing. Karel Blecha napsal(a) v Čtvrtek, 15 Březen 2018 17:21
K níže uvedenému Emailu:
Tento email napsal původně místostarosta Martin Macoun jako reakci na mé sdělení zastupitelům, že si je dovoluji upozornit na můj příspěvek na tomto webu, že kompletně rekapituluji poslední stav přípravy víceúčelové haly... a zatím všichni zastupitelé obdrželi jedinou reakci, kterou zaslal místostarosta Martin Macoun všem zastupitelům - viz níže. Samozřejmě se Email dostal i k dalším lidem a ti u správce webu zajistili jeho zveřejnění.... budiž, já jsem toto zveřejnění neinicioval. Když zveřejněno, tak zveřejněno. Z emailu je nejdůležitější to, že místostarosta vůbec neví, co se má za současného stavu na přípravě haly dělat a navrhuje mi, že na příštím MZ dne 28. 3. 2018 si můžu (jako již 4 x v minulosti) něco na závěr MZ požvatlat a půjdeme domů. No uvidíme, jak to bude s přípravou haly dál.
Ale nad dalšími větami níže uvedeného se rovněž musíme zamyslet. Nazvat tento tyto stránky jako "štvavý web, který se tváří jako web města Kosmonosy" je trochu příliš. Z emailu místostarosty Martina Macouna čiší přímo zuřivost nad existencí tohoto webu. A trochu nás taky vtáhne do minulosti a připomene nám, jak to vypadalo touto dobou přesně před čtyřmi roky. Asi je tedy pravda, že tohoto webu měl plné zuby i tehdejší starosta Mir. Vaněk. Připomeňme si jenom, a je možno to zde dohledat, jak jsme společným úsilím museli z minulé garnitury doslova vymlátit, aby se zveřejňovali hlasové záznamy z jednání MZ. Nakonec na posledním MZ v min. volebním období – dne 17. 9. 2014 byl v tomto duchu změněn i Jednací řád zastupitelstva města Kosmonosy – viz zde https://www.kosmonosy.cz/o-meste/zastupitelstvo/. Vím, že současný stav s audiozáznamy z MZ je víc než ubohoučký … asistentka starosty má k disposici takový dětský diktafonek (cena odhadem asi 2 tis. Kč) a na něj nahrává záznam ze zastupitelstva, a následně má 7 dnů na to aby tento záznam on –line byl k dispozici. Něco tedy na výrocích místostarosty M. Macouna je taky asi pravdivého.

Včera jsme všichni obdrželi do schránky Kosmonoský zpravodaj č. 3/2018, kde doc. MUDr. Horák rekapituluje svůj názor na víceúčelovou halu, viz zde - https://www.kosmonosy.cz/kosmonosky-zpravodaj-2018/, kde m.j. píše „Problém vidím někde jinde, pan inženýr Blecha se otevřeně hlásí k tomu, že je proti stavbě.“ Celkem mne ani nenapadlo vytahovat ubohou přípravu víceúčelové haly a prezentovat velmi slabý výkon města v Kosmonoském zpravodaji. Nezbývá mi však než do příštího Kosmonoského zpravodaje zareagovat a ve stejném rozsahu článku některé výroky Doc. Mudr. Horáka vyvrátit. Především bych však velmi rád v příštím Kosmonoském zpravodaji zveřejnil k přípravě víceúčelové haly něco pozitivního.

Ing. Kar. Blecha
zastupitel města
Kosmonosy
Martin Macoun napsal(a) v Pondělí, 12 Březen 2018 09:36
Vážený pane inženýre.
Děkuji za pozvánku na štvavý WEB. Ale po doporučení bývalého starosty Mirka Vaňka, tento WEB nenavštěvuji a navštěvovat nebudu. Musím říci, že Mirek mi dal radu, které si vážím . Jednou jsem se nechal ukolébat a podíval se co tam je za slátaniny. Budu dál trvat na doporučení.
Myslím, že Vaše stanovisko k výstavbě haly je od začátku jasné všem zastupitelům. Alespoň těm, kteří v životě něco postavili nebo drželi v ruce cihlu.
Zvát zastupitele na WEB, který se tváří jako WEB města Kosmonosy, je nedůstojné. Připravte si Vaše komentáře na zastupitelstvo města (ZM) a můžeme o tématu diskutovat.
Hezký den a pokud máte zájem vaše výpisky z dokumentace opravdu prezentovat, tak bych Vás poprosil na mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo sekretářce.

Martin Macoun
Místostarosta
L Horák napsal(a) v Pátek, 09 Březen 2018 15:18
Před chvíli jsem přečetl jak vyjádření pan ing. Blechy tak dopis, který pan starosta poslal zastupitelům.
Pozitivní je , že komplexnost dokumentace posoudí stavební komise a pokud jsem to dobře pochopil přizvaný oborník.
Po dost trpké zkušenosti s pracovními zastupitelstvy v minulém volebním období na ně pravda moc nevěřím.
Problém je podle mne jinde. Jedna strach z fenoménu jménem Šmak. Tedy strach vůbec financovat větší akci. Nevadí že na účtu města podle mých informací leží kolem 110 milionů Kč . Raději neuděláme nic, a budeme podle mne " spokojeně " sledovat jak nám z účtu tiše ujídá inflace. Ostatně tento postup nám již některé hořké plody přinesl. Stále vzpomínám jak jeden o jeden hlas neprošel návrh zadat výběrové řízení na opravu celé omítky zámku. Tehdy se zadalo jen průčelí. Akci dokončilo až současné zastupitelstvo. Nevím kdo z nás by si nechal opravovat fasádu svého domu po částech od různých firem a po několik let, pokud by mu na účtu leželo dost prostředků . Asi nikdo. Naštěstí to dopadlo dobře , jen se to trochu zpozdilo a podražilo. O podobě haly by skutečně měli rozhodovat ti , kteří ji budou užívat. Samozřejmě kontrola komplexnosti dokumentace je nutná. Výkazy výměr s naceněním jsou ale až součásti tendrové dokumentace. Takže se spíš děsím toho jak budou , ti kteří o tom nic nevědí a nikdy v hale asi nebudou cvičit řešit, v rámci" her před volbami " jestli je nutné mít o jednu baterii a jednu WC mísu víc nebo míň. Na zastupitelích je po řádné kontrole politické rozhodnutí stavět , nebo se stát Kosmourkovem, jak situaci ve městě vtipně nazval autor "Mlékárny Kosmonosy" .Jak víte řadu let jsem pracoval ve FNKV . Když tam probíhala rekonstrukce operačních sálů nesměli do toho chirurgové mluvit. Výsledkem bylo , že v rámci úspor se zapomnělo na to , že před operací je docela dobré umýt si někde ruce. Takže dodatečně uvnitř sálů vznikla podivná konstrukce umývárny, vtipně nazývané dle svého tvaru čekárna na tramvaj. A tam tam stále straší od roku 1995.
Ptejme se skutečně budoucích uživatelů. Ale řádně kontrolujeme a hlídejme. Tady nejde o body před volbami , ale o naše děti.Jako vtip na závěr. Co se týče Tyršovky , Podzámecké a okolních ulic jsem zaujatý . Osobně se mi jejich stav líbí. Díry a povrch typu vlnobití na většinu řidičů působí jako perfektní retardér . Děsí mne jen opakované opravy rozvodů plynu a vodovodního řádu. Místy flikované elektrické vedení z 20 let minulého století zatím slouží. Jen se modlím aby plyn bouchl někde vedle .
Ing. Karel Blecha napsal(a) v Čtvrtek, 08 Březen 2018 22:25
Protože se věci s víceúčelovou halou dávají do pohybu, tak doplním několik zásadních informací, které jsem získal na MěÚ Kosmonosy dne 7. 3. 2018 - t.j. včera.
Úvodem k výroku doc. MUDr. Horáka ".....inženýr Blecha se otevřeně hlásí k tomu, že je proti stavbě. Je to čestný postoj. ..." Čestný, nečestný..... Nikdy jsem nevystupoval proti stavbě jako takové, od prvopočátku jsem napadal nekompetentní a neprůhlednou přípravu této investice, která může sloužit jedině k tomu, že u takto připravené stavby si zhotovitel namastí kapsu.
K věci.... velice encyklopedicky:
Dne 7. 3. 2018 (středa) jsem cca tři hodiny věnoval posouzení předané dokumentace pro provedení stavby a položkových rozpočtů jednotlivých objektů stavby. Samozřejmě jsem mohl za tu chvilku něco přehlédnout, apod., proto moje informace nebude za celý projekt zdaleka úplná.
Fakta:
Projektová část:
1. část Průvodní zpráva-orientační náklady stavby 80 mil. Kč bez DPH (to mne polilo horko). Stavba se skládá ze 14 SO (stavebních objektů).
2. část Souhrnné řešení stavby - např. o konečném způsobu založení bude rozhodnuto na základě statického posouzení.
Celkový popis stavby - tělocvična 27,6m x 45,0m, 2x víceúčelový sál 8m x 19,5m. Otázkou může být proč dva takovéto účelové sály (asi se to myslelo tuším, jako záložní učebny pro ZŠ?). Jestli neměl být jeden větší sál, kde by se už ta která společenská akce dala realizovat....Zdá se , že se projektant dobře věnoval a výpočty dokládá otázku řešení dozvuku v hale, návrhu akustických opatření, atd.

Rozpočtová část:
Celkové náklady stavby vč. DPH 80 153 595 Kč. To už jsem se trochu uklidnil....
K vlastnímu rozpočtu:
Nejsem rozpočtář a nelze za chvilku dohledat, co kde v rozpočtu chybí, kde naopak si projektant nechává vatu, apod.
Ale: nedohledal jsem ocenění objektu SO 12 - sadové úpravy, nedohledal jsem jakoukoli cenařinu k EPS a EZS (elektrická pož. signalizace a el. zabezpečovací signalizace). Domnívám se, že nějaké ozvučení by mělo být navrženo a také oceněno... nic jsem nedohledal. Nenašel jsem ocenění SO 13.1. a další - tj. ochrany jednotl. sítí ve výkopech, při křížení, atd.
Rozpočet neobsahuje jakoukoli rezervu. Dle mého názoru by to mělo být u stavby toho charakteru alespoň 5 %. (to když jsme stavěli ty paneláky, tak u typové sekce, kde bylo vše jasné, tak tam rozpočtář dle metodiky dával 1%).
Závěr:
Tato rozpočtová dokumentace musí být opětovně zkontrolována a doplněna nejen podle mých nahodilých připomínek. Musí být doplněna i dle připomínek, které vzejdou ze stavebního řízení, jež bylo před několika dny zahájeno.
Příčiny tohoto stavu:
Naprosté podcenění předprojektové a projektové přípravy stavby. Město bylo až do této doby ukolébáváno, že nám projektant přinese na tácku pravomocné stavební povolení, potom se to nějak vysoutěží a bude to stát 55 mil. Kč. Je mi líto, ale v tomto případě nese zvláštní druh zodpovědnosti zastupitel města stavební Ing. Pavel Janeček. On si dle pokynů vedení města měl vytvořit tým - stavitel Klouček, předs. stavební komise Ing.
Zedník a další. Od starosty města měl být jako člen měst. rady speciálně pověřen přípravou stavby, třeba i extra honorován, atd, atd.
Návrhy řešení:
Je nezbytné projednat vzniklou situaci ve všech souvislostech. Tím mám na mysli např. to, že se vydává v Ml. Boleslavi stavební povolení na soubor generálních rekonstrukcí místních komunikací pod zámkem, Tyršova, Podzámecká a další. Je to rozfázováno do 5-ti etap, celkově asi za 60 mil. Co je zásadní, že si připravují harmonogramy všichni síťaři, kteří přitom budou rekonstruovat, vyměňovat své sítě. A my jim řekne co....sorry, jako.
ZÁVĚR:
Domnívám se , že k vzniklé situaci se musí sejít za zavřenými dveřmi pracovní zastupitelstvo, společně s Ing. Šimonem z Měst. úřadu a na rušném jednání si věci vyříkat a přijít pro veřejnost s řešením.

Ing. Karel Blecha
zastupitel města
Kosmonosy
doc MUDr Ladislav Horák napsal(a) v Úterý, 06 Březen 2018 09:19
Stavět či nestavět aneb mají si děti kde hrát?
Ve svém posledním příspěvku na webu Naše Kosmonosy nastínil pan ing Blecha několik katastrofických scénářů na téma stavby sportovní haly. K jeho cti slouží, že velice precizně a srozumitelně popsal jednotlivé kroky celého procesu, na jehož konci je výběr zhotovitele a zahájení stavby. Zapomněl ale uvést, že to, co požadoval na počátku procesu, tedy detailní rozpis položek a tudíž přesný výpočet výše nákladů, stojí až na jeho konci a je součástí tendrové dokumentace. Bohužel nepopsal to, co je kosmonoským specifikem. Jde o nekonečný proces v přípravě jakékoliv větší investice. Na konci je investiční zanedbanost města a tichá závist na ty úspěšnější, kteří utrácejí stamiliony, či miliony. Příkladů z našeho města bohužel známe dost. Ostatně o stavbě haly – tělocvičny - pro školu se na zastupitelstvu jednalo již v roce 2012. Po šesti letech jsme fakticky na začátku. Zkušenost z naší republiky ukazuje, že pod 80 milionů Kč se skutečně kvalitní, jak po funkční, tak po architektonické stránce, stavba tohoto typu pořídit nedá. Měli bychom věřit těm, kteří stavbu pro práci s našimi dětmi nutně potřebují. Široko daleko nenalezneme, vzhledem k počtu dětí ve škole, něco tak ostudného, jako je naše sokolovna. Město má přitom dost prostředků, aby stavbu úspěšně dovedlo ke konci i bez případné dotace. Problém vidím někde jinde, pan inženýr Blecha se otevřeně hlásí k tomu, že je proti stavbě. Je to čestný postoj. Zvláštní je také postoj ke stavbě pana radního ing.Janečka, který sám provozuje nestátní školské zařízení a je tudíž v jasném konfliktu zájmů. Ten prohlašuje, že pokud bude stavba dražší než 50 mil. Kč nebude s ní souhlasit. Je podivné tvrdit, že musíme udělat něco pro město a současně být proti. Ale nejde o nic nového, existuje přece stupňování: nepřítel, úhlavní nepřítel, spolustraník, koaliční partner. Přitom celý problém lze zjednodušit na dvě otázky :
Chceme vůbec stavět něco pro naše děti nebo si chceme hřát polívčičku před podzimními komunálními volbami, že my to uděláme lépe a levněji?
Vybereme skutečně kvalitní firmu pro administraci výběrového řízení na zhotovitele, nebo někoho z kamarádů?
Autor příspěvku prohlašuje, že jeho děti již nejsou žáky zdejší ZŠ, takže na stavbě haly nemá žádný osobní zájem.
 
 

TOPlist

ArchívTato webová stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Chcete-li zjistit více informací o cookies a jak s nimi pracovat, použijte tento odkaz.

Používáním této stránky souhlasíte s využitím cookies pro zajištění funkce nástroje Google AdSense.