AKTUALITY - REPORTÁŽE - POZVÁNKY
NÁZORY - KOMENTÁŘE - DISKUZE

Email info@nasekosmonosy.cz
Telefon 725 244 482
Facebook Naše Kosmonosy Naše Kosmonosy
 

Naše Kosmonosy

  • Zvětšit písmo
  • Původní velikost písma
  • Zmenšit písmo
Home Z dění ve městě Šmak. Šmak? Šmak! Opět a stále dokolečka: co s ním?

Šmak. Šmak? Šmak! Opět a stále dokolečka: co s ním?

Email Tisk PDF

smak

O tomto tématu se ve městě diskutuje již několik volebních období. Střetávají se dva hlavní názorové proudy: Prodat, dokud lze prodat - a necpat další městské peníze do údržby. Nechat v majetku města a najít spolehlivého a dlouhodobého nájemce. Netroufnu si odhadnout, jaké je názorové rozložení mezi sedmnácti zastupiteli. Dojde-li ale někdy k hlasování v této věci, bude velmi těsné. A jde také o odvahu – vždyť kdo by chtěl být ve městě „navždy“ spojován s tím, že se spolupodílel na prodeji tohoto zařízení do soukromých rukou. A také je nutné říci, že názory se mění. Nejzářivějším důkazem tohoto tvrzení budiž názorová otočka starosty Miroslava Vaňka. Zatímco v červenci v novinách horoval pro prodej Šmaku, nyní je zastáncem dlouhodobého pronájmu.

Rozhodování to je velmi těžké. V průběhu prosincového jednání zastupitelů v Horních Stakorách se tomuto tématu zastupitelé věnovali několik desítek minut. Hlavním podkladem jim tehdy byla zevrubná zpráva stavební komise, která u některých přítomných vzbuzovala obrovské vášně (zpráva bohužel na webových stránkách města není, takže bude-li zájem, tak ji naskenuji a umístím zde). Výstupem z oné prosincové diskuze bylo usnesení, dle kterého měl finanční výbor zastupitelstva do konce března 2012 „na základě předloženého zápisu Stavební komise Rady města č.12/11 zpracovat analýzu k možnému finančnímu výnosu z prodeje budovy č. p. 49 a pozemku parc. č. 444/1 o výměře 1.876 m2 v k. ú. a obci Kosmonosy (objekt „U Šmaku“) v porovnání s možnými výnosy z pronájmu při současném zohlednění nutných investic na opravy a údržbu projektu.” K tomu, jak se s tímto usnesením výbor pod vedení doc.Horáka popral, se ještě vrátím; nyní stačí říct, že nepomohl ničemu – opět nabídl dvě varianty – prodej aneb přestaňme strkat peníze do “mrtvoly” či dlouhodobý nájem.

A tak se po čtyřech měsících se vrátilo na začátek. Rada města ohlásila, že zastává názor dlouhodobého pronájmu, zastupitelé Kropáček, Honc a Horák byli spíše na straně prodeje Šmaku (tam se nacházím také), ostatní již byli ve svých vyjádřeních opatrnější (dle hesla "já neříkám tak, ani tak, ale na má slova dojde").

Z názorů vybírám: “Prodejem uzavřeme možnost činnosti spolků, doporučuji na 10 let pronajmout, a pak uvidíme.” “Navrhuji předložit smlouvu na pronájem, pak rozhodneme, zda pronajmeme či ne, kdyžtak nám na akce zbyde sokolovna. Kdyby byl lepší prodej, pokusíme se prodat a nájemce požádáme, aby objekt provozoval do samotného prodeje.”

Pak naštěstí opět zasáhla místostarostka M.Pekařová. Ta sdělila přítomným, že smlouva na dlouhodobý pronájem tohoto objektu je již v hrubých rysech připravena, a byla zaslána k připomínkám právničce města a tajemníkovi MÚ. Přislíbila také, že ji předloží na dalším jednání ZM.

“Ať tedy příště Rada města předloží dva konkrétní návrhy – na prodej či pronájem. Pořádáme tady nejdražší plesy ve střední Evropě,” ukončil dubnovou diskuzi o Šmaku zastupitel doc.Horák.

Jsme tedy blíže rozhodnutí, co dál se Šmakem? Co myslíte, bude 30.května jasněji? Přijďte se podívat na jednání zastupitelů.

 

Přidejte svůj komentář

Very HappySmileWinkSadSurprisedShockedConfusedCoolLaughingMadRazzEmbarrassedCrying or Very SadEvil or Very MadTwisted EvilRolling EyesExclamationQuestionIdeaArrowNeutralMr. GreenGeekUber Geek
Vaše jméno:
Komentář (zde můžete používat HTML tagy):
  Ověřovací kód. Pouze písmena bez mezer.
Ověřovací kód:
Bílý bizon napsal(a) v Čtvrtek, 31 Květen 2012 09:42
Dokončení : To aby si člověk odskočil každé dva roky na zvýšení výdrže mozku na "Kopeček".
edyv napsal(a) v Středa, 11 Červenec 2012 23:43
Evil or Very Mad no to je tedy úroveň ... a řešení žádné.Myslím tím níže uvedené komentáře .
Ano Šmak - výplod chorých mozků podpořených alkoholem a úplatky p. Štěpánka a Šíla nás stál 60 Mio Czk. Ale pokud se provozem neuživí a nájemci řádně neplatí je nutné hledat jiná řešení. Prodej je to poslední . 10 Mio nic nespraví , na druhou stranu 60 z toho dnes nikdo nedostane Sad . Opravdu zde chceme pěstírnu konopí tržnici či něco podobného?
Objekt je tu a tak se to musí řešit s rozumem. Problém je např. s parkováním , dále s obtěžováním okolí hlukem v nočních hodinách atd.
Restauraci ano ale s omezeným provozem vzhledem k okolí. Vývařovna s rozvážkou jídel ( např. i seniorům ) .
Přidejte i Vy nějaké nápady jak tento podnik efektivně využít a přestaňte se napadat na webu - řekněte si to do očí a přijďte s konstruktivními návrhy.
edyv
 
Bílý bizon napsal(a) v Čtvrtek, 31 Květen 2012 09:28
Pane Odnoho! Můžete zveřejnit zprávu stavební komise, materiály finanční komise a další informace, které jsou veřejnosti neznámé? Může nějaký ekonom, třeba p. Kropáček, srozumitelně i pro ekonomické laiky objasnit problematiku? Provedla finanční komise odhady, či výpočty nákladů města potřebných na provoz ŠMAKU v budoucnosti? V případě, že vzniknou dva tábory v Kosmonosích, je možné uspořádat současně s dalšími volbami referendum ke Šmaku? Výsledek referenda by mohl být zajímavý a také asi směrodatný. Jsou občané, kteří nechtějí obecní peníze vrážet do Šmaku a domnívají se, že se dají účelně použít jinde a jsou občané, kteří se domnívají, že ekonomika zde nesmí rozhodovat. Takže zde by se dalo využít referendum.

Pane Christove, to, že někdo má jiný názor, Vás neopravňuje k takovým urážkám. I když chápu, že zůstat v Kosmonosích po léta v klidu, pokud se tu děly skutečně takové věci, jak uvádíte, to aby člověk každé dva roky
David Odnoha napsal(a) v Čtvrtek, 31 Květen 2012 21:48
Dobrý den Bb, materiály měly být zveřejněny na městských stránkách, o tom jsem přesvědčen. Možná by se tím předešlo zbytečné hysterii. Zítra naskenuji zápis SK, a jestliže nebude zveřejněn na stránkách města, minimálně podstatný výtah zde najdete. Důvodem pro toto "otálení" je zejména sdělení stavební komise na dokumentu, že materiál je považován za interní v rámci úřadu. zastupitelstva a komisí. Jak ale psal předseda Sk Pavel Janeček, dnes už by neměl být důvod materiály tajit, kupce již odstrašit nemůžeme, a Holba po těch letech ví, do čeho (pů)jde. Plánuji ale nejen zveřejnit oba dokumenty, ale taky k tomu něco napsat - ne se před někým omlouvat za to, že jsem hlasoval pro prodej Šmaku, ale proč jsem tak hlasoval. Ale o tom až ve zmíněném článku - pevně věřím, že do konce kalendářního týdne - následující dny mám nějak hektické. Tak snad vydržíte. Díky, DO
Pavel Janeček napsal(a) v Čtvrtek, 31 Květen 2012 13:51
Dobrý den, Bizone,

požádal jsem pana starostu, aby byl zápis ze stavební komise zveřejněn na městských stránkách. S ohledem na rozhodnutí ZM neprodávat objekt již není nutné považovat onen dokument za interní komunikaci. Očekávám, že se zápis v brzské době objeví na městských stránkách. Není tam, ovšem, nic závratného k počtení Smile
 
Bílý bizon napsal(a) v Středa, 30 Květen 2012 22:06
L. Christovovi : V posledních volbách jsem volil ČSSD a Davida Odnohu. Takže D. Odnoha mě také zastupuje. Nevím, kdo jste, jenom doufám, že takhle se nechovají a takhle nesmyslně a nedemokraticky neuvažují naši levicoví zastupitelé.
Ljulin Christov, Pod koupalištěm 709,KOSMONOSY napsal(a) v Čtvrtek, 31 Květen 2012 00:06
Pané "BÍLÝ BIZONÉ", kdy nemate jmeno nebo odvahu, za bolševiku předseda MěÚ prodal severní plot zámku za cenu šrotu, starosta P.Šil chtěl prodat Kosmonosky zámek polskému importerovi vozů Škoda/notoricky alkoholik/ a bohů díkí moudří JuDr. ing. Luboš Kopecký mu to rozmluvil ,FARA se prodála 2x, mavzolei se zbural,statek se bez úplatné prevedl za starosta V. Dlouhý a podivaite se a kdo se ma divat na tu HRUZU !!! Kdo Vám negdo dnešní dobu zadármu něco da/JEN HLÚPACI DAVAI/ A téd do "ŠMAKU" v roce 1992-1996 proinvéstoválo cca 60,000,000,00 kč. + úroky .... a dnes prodat za 5ml. nebo 10 ml.???? To jen HLUPAk mužé uvažovat!!! A kde p. Davidé Odnohu se budu spolky pořadat vyročni schůzé a plesy a t.d.????A proto NEMÁTÉ CO DELAT v zastupíitelstvi. Vy jste "ŠKODNÁ NA ODSTŘEL" a ne štvát.Omluvte mé provopisní chyb.A kdo jsem - REPUBLIKÁN a KOSMONOSKY BARÁČNIK. S pozdravem L. Christov.Pané Odnoha u mné jste stratil kredit kdy za kariérú vtupil do bandy VV.
 
Ljulin Christov napsal(a) v Středa, 30 Květen 2012 21:03
Ne naše Kosmonosy, ale MOJ KOSMONOSY, NE BUDÉ SE PRODÁVAT. Dnes jak sem viděl jak jste hlasoval tak výzívam Vás ODSTUPTE !!!!! Dnes nikoho nezastupujete žádné voliče. Nemate morální právo psát ´do "nášé Kosmonosy !!! Jen jste karerýsta a HLUPAK !!!
David Odnoha napsal(a) v Pondělí, 28 Květen 2012 22:32
Bílý bizone, Vaši výzvu jsem zaregistroval, prosím ještě o strpení. Děkuji, DO
Pavel Janeček napsal(a) v Pátek, 25 Květen 2012 05:38
Barevný bizone,

rád zprávu zveřejním v PDF, ale kde!? Pošli mi svůj mail, pošlu Ti ji.

PS v souladu s nepsanými pravidly internetových diskuzí týkám anonymům a vykám podepsaným - snad se Tě to nedotklo Smile

PS bílá je taky barva
Pavel Janeček napsal(a) v Pátek, 25 Květen 2012 05:40
ještě pro bizona můj mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
 
Pavel Janeček napsal(a) v Pátek, 25 Květen 2012 04:58
Dobrý den, pane Kropáčku,

máte pravdu, stačí selský rozum a odpovědi se přímo nabízejí, třeba můj mi říká:
a) ano, dokonce MUSÍTE respektovat ekonomiku města („...s péčí řádného hospodáře...“)
b) neodnese, ale mám obavu, že pár lidí si myslí, že se to stát prostě může
c) herna ze šmaku nikdy nebude, ZM má kompetenci ji zakázat. Pro ty, co se obávají vzniku ubytovny bych rád uvedl, že ubytovna je to stejně již nyní (kde jsou salonky!!) a případný kupec by mohl být vázán povinností zachovat sál pro akce města (pokud je to potřeba?).

a moje otázky:
d) kdo si nechal utéct parcelu vedle nakládací rampy u šmaku, původně zřejmě parkovací místa pro šmak? Je to v nabídce RK a nemyslím si, že je pro město výhodné, že tento pozemek nevlastní (dokonce žiji pěkných pár let v mylné iluzi, že je města a patří ke šmaku, když už tam personál a zásobování tak rádi parkují
e) kdo dovolil tu úžasnou mříž okolo šmaku? Opravdu byli pro i památkáři? Doufám, že je to černá odstranitelná stavba nebo už skutečně nechápu... řešíme plot v Budovatelské, ale neřešíme obludnost uprostřed města, na té mříží už chybí jen viktoriánské „cukrblíky“ (koupit se dají)
f) kolik akcí město pořádá ve šmaku (viz článek a slova dr. Horáka) a kolik z nich nelze pořádat jinde (na akce snad máme zámek, hasičárnu, fotbalové hřiště, sokolovnu, loretu, možná budeme stavět tělocvičnu)?

Kdybych si mohl vybrat, řekl bych, prodejme šmak a kupme barokní památku, ze které vyženeme jeřáby a ubytovnu (že ta nikomu nevadí!!!). Výnosy pro město budou stejné, náklady z počátku o nic větší (vlastní statek není ani zdaleka na spadnutí, ty objekty za ním ano, ale ve statku se normálně bydlí), ale nákup statku by měl opravdovou logiku v návaznosti na školu, zámek a park. V zámku se dosloví kouzlí a vymýšlejí další třídy, byť na hraně (či spíše za ní) hygienické únosnosti a vedle máme takovu stavbu. Navíc tak velkou, že je schopná výhledově pojmout i funkci radnice (dokonce se tu dá i zaparkovat nebo aspoň parkování vybudovat) a radnici můžeme také prodat. Nevěřím, že by tahle směna byla pro město nevýhodná, krátkodobě i dlouhodobě. Otázkou je, zda už statek není pryč a hlavně, zda by tohle dokázal někdo ekonomicky posoudit, propočítat a předat zastupitelstvu v jasných číslech v horizontu 5, 10, 50 let.
David Odnoha napsal(a) v Pondělí, 28 Květen 2012 21:38
Ahoj Pavle, velmi zajímavý nápad. Zkusím zjistit, jak je to dnes se statkem. Mě se navíc ještě hlavou honí ta tělocvična, o které se bude na ZM jednat... Můj osobní tip ale je, že devět hlasů k odsouhlasení dlouhodobého pronájmu Šmaku se najde, a asi i relativně lehce...
 
Martin Kropáček napsal(a) v Čtvrtek, 24 Květen 2012 14:57
V tomto případě je poctivé zeptat se zastupitelů na dvě věci:
1. Budeme respektovat ekonomiku města, či vytvoříme pro další zastupitelská období černou díru, kudy potečou městské peníze z kasy?
2. V případě prodeje odnese někdo budovu Šmaku včetně sálu atd. mimo obec Kosmonosy?
3. Hrozí z budovy Šmaku vznik herny?
Pokud si zastupitelé zdravým selským rozumem odpoví zcela logicky a poctivě na tyto tři, je jasné, co se s budovou Šmaku z hlediska vlastnictví musí stát.
Ovšem pokud toto rozhodnutí ovlivní subjektivní faktory nerespektující ekonomické zájmy obce např. ovlivněné ještě dalšími nespecifikovanými faktory ve stylu hospodaření jedné nejmenované politické strany, pak se může na jednání zastupitelstva "urodit" cokoliv!
Hezký den všem
Martin Kropáček - zastupitel
Pavel Janeček napsal(a) v Čtvrtek, 24 Květen 2012 13:47
Nazdar, barevný bizone alias rakouský skladateli,

škoda, že nelze připojovat přílohy do diskuze, zprávu bych Ti poslal, její "utajení" s ohledem rozhodnutí rady města a současně na program ZM na příští týden již postrádá význam.. Ale přílohy připojit nelze, tak nelze než počkat na okamžik, kdy se zápis ze SK zveřejní na městském webu.
 
 

TOPlist

ArchívTato webová stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Chcete-li zjistit více informací o cookies a jak s nimi pracovat, použijte tento odkaz.

Používáním této stránky souhlasíte s využitím cookies pro zajištění funkce nástroje Google AdSense.