AKTUALITY - REPORTÁŽE - POZVÁNKY
NÁZORY - KOMENTÁŘE - DISKUZE

Email info@nasekosmonosy.cz
Telefon 725 244 482
Facebook Naše Kosmonosy Naše Kosmonosy
 

Naše Kosmonosy

  • Zvětšit písmo
  • Původní velikost písma
  • Zmenšit písmo
Home Z dění ve městě Hornostakorští pokračují v boji proti bioplynové stanici

Hornostakorští pokračují v boji proti bioplynové stanici

Email Tisk PDF

studenkaMěstský úřad v Bakově nad Jizerou v létě přerušil územní řízení o umístění stavby "Bioplanová stanice Studénka", a to proto, že předložené podání žadatele, ing.Františka Hrabětě, neobsahovalo předepsané náležitosti a neposkytovalo dostatečný podklad pro jeho posouzení. 2.ledna tohoto roku ale bakovský městský úřad, odbor výstavby a ŽP, přerušení ukončil, a to  z důvodu pominutí důvodů, pro které bylo řízení přerušeno. Na 5.února 2013 pak nařídil ústní projednání doplněných údajů.

Zamýšlená stavba by se měla nacházet v těsné blízkosti přírodní rezervace Vrch Baba u Kosmonos. Stavba nemůže splnit všechny předpoklady pro umístění v těsné blízkosti zmiňované přírodní rezervace. Záměr neodpovídá schválenému územnímu plánu. Zamýšlená stavba negativně ovlivní kvalitu životního prostředí a života obyvatel v širokém okolí. Nedostatečně je vyhodnocen možný vliv hluku, zápachu, není zohledněno pravděpodobné zvýšení prašnosti a zhoršení rozptylových podmínek. Kvalitu života a životního prostředí negativně ohrozí také navýšení dopravní zátěže v blízkosti stavby. Klesnou ceny nemovitostí. Dojde k ohrožení systému cyklostezek v oblasti, a to navýšením dopravní zátěže (dovoz materiálu ke spálení z okolních polí). To je jen několik argumentů, proč je tento záměr občanům Horních Stakor pověstným trnem v oku (více čtěte zde).

Aktivní občané Horních Stakor však stále bojují a doufají, že se jim podaří záměru vybudování "bioplynky" zabránit. Argumentů přibývá, jedním z nich může být i nedávný výbuch nádrže  v Chotětově, o kterém informovala lokální média.

Držme hornostakorským v jejich boji palce.

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přidejte svůj komentář

Very HappySmileWinkSadSurprisedShockedConfusedCoolLaughingMadRazzEmbarrassedCrying or Very SadEvil or Very MadTwisted EvilRolling EyesExclamationQuestionIdeaArrowNeutralMr. GreenGeekUber Geek
Vaše jméno:
Komentář (zde můžete používat HTML tagy):
  Ověřovací kód. Pouze písmena bez mezer.
Ověřovací kód:
M.Aust napsal(a) v Úterý, 29 Leden 2013 15:41
o petici proti BPS zastupitelé města Bakov nad Jizerou nic nevědí. Také nevědí a nebo nemají úplné informace o chystané bioplynové stanici umístěné v místě Stará Studénka!!!??? Co vy na to?
František Klouček napsal(a) v Sobota, 02 Únor 2013 11:15
Mirku,Ing.Janeček myslím udělal co mohl,aby Vám poradil.Nyní musíte tlačit na Město Kosmonosy ,aby Vám pomohlo.Vezmi petici,jdi za starostou(naším) a ať se nás zastane.
Ale musí hlavně vědět proti čemu bojujeme.Proč se nepopradí s Ing.Janečkem?Zeptej se ho.
Já sám bych bioplynku podpořil,ale někde na průsečíku spojnic:Násedlnice-Dolní Stakory a Horní Stakory Úhelnice.
Pavel Janeček napsal(a) v Středa, 30 Leden 2013 10:14
Dobrý den, pane Auste. Zeptám se asi blbě, jak to víte, že nevědí? A jen tak mimochodem, dle předpokladu se rada města usnesla, že se pokusí přihlásit jako účastník řízení. Takže si myslím, že RM dělá co v tomto směru bylo přislíbeno, další kroky jsou již na SÚ Bakov.
 
Miroslav Aust napsal(a) v Pátek, 25 Leden 2013 16:16
Dobrý den, pro Vaši informaci mají zastupitelé města Bakov dne 28.1.2013 v 18.00 hod. ve společenském sále „ Radnice“ veřejné zasedání na které zve starostka města. Nejedná se zde o biolynce, ale budou zde zastupitelé…
Zastupitelé předběžně odsouhlasili umístění bioplynové stanice v lokalitě Stará Studénka. V území, které je platným územním plánem označené jako VD ( drobná výroba a výrobní služby). Také odsouhlaseno zastupitelstvem Bakova. Tedy podle schváleného regulativa je zde možné provozovat-
A. drobnou výrobu, výrobní služby, navazující opravárenské služby, servisní provozy
B. provoz s minimálním zatížením okolí hlukem, nesmí negativně ovlivňovat stavební parcely souseda atd.
C. nepřípustné - krom jiných: výrobní činnost a služby, které by nadměrnou intenzitou dopravy a hlukem, zápachem a exhalacemi nad nosnou míru narušovaly okolí.

Jsem přesvědčen, že zastupitelé se dopustili chyby když dali předběžný souhlas s umístěním této spalovny . Vyjádřili zde souhlas s tím co si zakázali. Záměrně ji nazývám spalovnou, protože pálením bioplynu budou roztáčet generátor pro výrobu el. energie. Pro mě je stanice něco jako, že se zde něco zastavuje a to by bylo ještě snad horší. Bioplynová stanice opravdu nemá nic společného se „zaklínadlem BIO“ které se módně užívá. Podle nařízení vlády č. 615/2006 Sb. přílohy č.1 II a III je výroba bioplynu označen jako velký zdroj znečišťování ovzduší bez kapacitního omezení. Na 400 bioplynových stanic v Německu explodovalo, ať to bylo závadou technickou a nebo lidskou chybou. Také u nás v Chotětově to bouchlo, při zkušebním provozu, tak jak se již zmiňujete. Je to technické zařízení, které vyrábí a spaluje bioplyn a nikdo na světě nedá ruku do ohně za to, že se „ chybička nevloudí“ pak je vše na náhodě. Nechápu rozhodnutí, kdy v sousedství v roce 2010 byla odsouhlasena změna územního plánu č.2 týkající se zástavby rodinných domů na stráni nad Starou Studénkou a v roce 2012 se vyhoví žádosti o předběžném umístění bioplynové spalovny tamtéž, to mi trochu hlava nebere. Argumentace o tom, že jsou biostatice umístěny v těsné zástavbě rodinných domu mě dostává. Vytvoření biostatice vznikla následovně. Stál statek u něj si lidé postavili dům-domy, statek s živočišnou produkcí nefungoval a přešlo se na bioplyn.Lidé zvyklí na zápach z živočišné výroby nic neřešili. Výrobce bioplynových stanic vám dodá takových dokladů o bezpečném provozu, že se tím neprokoušete ani za měsíc. Výroba el. energie z obnovitelných zdrojů je podporována vládou, tedy myslím pár zainteresovaných viz. fotovoltaické elektrárny. Je to slušný business který zaplatíme my všichni, „ úžasně vymyšleno“. Já bojuji proti a nechci mít za domem tohle technické zařízení…
Pavel Janeček napsal(a) v Pátek, 25 Leden 2013 17:10
Dobrý den, pane Auste, nestudoval jsem ÚP Bakova, jen jsem se snažil odpůrcům přiblížit možné směry kudy se snažit hledat cesty (legální). Předpokládám, že pan starosta a rada města podniknout všechny kroky k zajištění ochrany obyvatel naší obce, pokud bych k tomu měl či mohl být nápomocen, tak budu. Kosmonosy se dle mého mohou domáhat účastnictví min. stejně jako každý jiný z titulu dotčení vlastních pozemků (např. stakorské školy) případným zápachem, protože jistě v případě, že by k zápachu docházelo, dojde i k dotčení školního objektu - je otázkou SÚ Bakov, zda takovou argumentaci přijme. Věřím, že rada města tuto záležitost řeší a řešila a do hry vstoupí. Zdravím PJ
 
Pavel Janeček napsal(a) v Úterý, 22 Leden 2013 20:35
Otázka: chystají se Hornostakorští jako skupina na jednání k ÚR a hodlají se přihlásit jako účastníci řízení?

Já jen, že právě ústní jednání ÚR je klíčové? Doporučuji, pokud svou aktivitu myslíte vážně, nepsat dopisy starostce Bakova, ale postupovat dle SZ. Pokuste se stát účastníkem řízení dle par. 85 odst 2, bod b! Ideálně všichni, kteří to myslíte vážně a cítíte se dotčeni stavbou. Reálně, ale, musíte mít argumenty, proč jste dle Vašeho názoru dotčeni, aby Vám tyto mohl SÚ uznat. Myslím, že hluk a zápach je argument, ovšem chtělo by to mít podporu v nějakém rozhodnutí jiného SÚ, že se někdo někde účastníkem z těchto důvodů stal nebo že hluk a zápach skutečně vznikají a obtěžují. SÚ může rozhodnout dle svého a nevzít Vás jako účastníky, ale máte šanci se proti tomu odvolat. Pokud se o to nepokusíte, následně již bude navždy pozdě.

Další věcí je, že na ústní jednání je třeba připravit argumenty proti. Musí být věcné a reálné, ne emotivní. Měl jsem za to, že město Kosmonosy něco bude koordinovat, ale jist si nejsem... ani nevím, zda by to šlo (myslím, že ano, jako účastník řízení by se mohlo přihlásit, myslím). K nám na stavební komisi se nic nedostalo/neřešilo. Osobně nevím, jakou máte šanci s argumentací rozporu záměru vůči ÚP, protože, co si pamatuji bioplynky jsou brány jako "stavba zemědělská" a tady podle všeho stála výkrmna prasat. Tedy z hlediska ÚP vlastně to samé.

Doporučuji nastudovat, co musí mít bioplynka za povolení dle jejich vlastního "sdružení" na http://biom.cz/cz/produkty-a-sluzby/expertni-systemy/legislativa-zalozeni-a-provozu-bioplynovych-stanic a pokud nějaký doklad bude u ÚR chybět, argumentujte právě tímhle dokumentem. Můj osobní názor, pokud bioplynka vše splní, bude povolena. Na druhou stranu, nechť vše splní! Tím bude ochrana a hodnota Vašich domů maximalizována.

A doporučuji přečíst si http://biom.cz/cz/legislativa/fyto-legislativa/362-2006-sb zejména paragraf 1 odstavec 3!!!
A dále čtěte a v dokumentaci záměru studujte:
http://biom.cz/cz/odborne-clanky/problematika-zapachu-na-bioplynovych-stanicich
http://biom.cz/data/mp-bps-final-4-8-2008.pdf

zdravím PJ

A jen tak mimochodem: bioplynové stanice jsou typickou ukázkou debility evropského úředníka a pokřivení trhu šílenou dotační politikou EU. Na bioplynku se totiž dají velmi dobře sehnat dotace již na stavbu a následně i na výkup vyrobené elektřiny - ten je též dobře dotován. A nepopírám, kdybych na to měl, pokusím se ji postavit taky Smile
Aust napsal(a) v Neděle, 27 Leden 2013 20:24
jsem přesvědčen,že i toto druhé kolo je veřejné a že pokud jednání nejsou uzavřena, tak má právo se zůčastnit každý kdo k tomu má co říct.
David Odnoha napsal(a) v Neděle, 27 Leden 2013 11:05
A ještě doplněk: reagoval jsem spíše na příspěvek pana Austa z 25.1., který psal o připojení města k řízení naplánovanému na 5.2., než na Tvůj první příspěvek pod tímto článkem.
David Odnoha napsal(a) v Neděle, 27 Leden 2013 11:01
Ahoj Pavle, ano, ale jsou nějaké lhůty podmínky pro připojení k řízení, a na základě nejen mých zkušeností, ale i některých hornostakorských odpůrců stavby musím říci, že jestliže se o to dosud Město Kosmonosy nepokusilo, neexistuje již žádná šance, aby se tak do 5.2. stalo. Ale třeba se budou dít zázraky Smile Hezkou neděli všem
Pavel Janeček napsal(a) v Sobota, 26 Leden 2013 18:36
Davidovi: nemyslel jsem kolegiálně pustit našeho starostu do řízení, ale pokusit se stát účastníkem dle SZ. Pokud by bioplynka opravdu "smrděla" pak se "smrad" dotkne i školy. Samozřejmě kolegialita je v ÚR nemožná Smile
David Odnoha napsal(a) v Sobota, 26 Leden 2013 14:08
O tomto záměru biospalovny ví vedení našeho města včetně starosty minimálně přes půl roku, stejně tak o petici občanů Horních Stakor. Neumím si představit, že by bylo průchodné, aby paní starostka Bakova "kolegiálně" do řízení pustila našeho starostu. Přeci se musí respektovat pravidla platná pro takováto řízení.
Mirek Aust napsal(a) v Pátek, 25 Leden 2013 16:30
Při jednání s panem starostou Kosmonos bylo jeho ústy vyjádřeno, že nemůže petici s 250 podpisy obejít a nereagovat. Jak se mu podaří se přihlásit do jednáni 5.2. nevím, ale myslím, že minimálně kolegiálně ze strany starostky Bakova by to určitě šlo. V dokladech je řada pochybení, minimálně to, že se nerespektuje platný územní plán.
 
 
 

TOPlist

ArchívTato webová stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Chcete-li zjistit více informací o cookies a jak s nimi pracovat, použijte tento odkaz.

Používáním této stránky souhlasíte s využitím cookies pro zajištění funkce nástroje Google AdSense.